اين نيزبگذرد

20 روش برای رسیدن خانمها به ارگاسم (خواندن این متن فعلآبه مجردهاتوصیه نمی شود)

20 روش برای رسیدن خانمها به ارگاسم

یکی از نگرانی های خانم ها درمورد رابطه جنسی مشکل آنها در رسیدن به ارگاسم است. در این مقاله نکاتی را برایتان مطرح می کنیم که مطمئناً موثر خواهد بود:

* نکات روحی:

1) پیشبینی رابطه جنسی—برای خیلی از خانم ها وقتی درمورد رابطه جنسی خیالبافی میکنند، می توانند از قدرت ذهنشان (خیالپردازی) برای تحریک شدن خود، هم فیزیکی و هم روحی، استفاده کنند. این روش همچنین به خانم ها کمک می کند بفهمند که چه چیزهایی در محیطشان باعث تحریک آنها می شود (مثلاً داستان های رمانتیک و شهوانی، آهنگ های عشقی، فیلم های ویدئویی) و از این ابزارها قبل از رابطه جنسی استفاده کنند. این "شروع گرم" می تواند به راحت تر رسیدن به "پایان" کمک کند.

2) ریلکس باشید—خیلی از خانم ها برای اینکه بتوانند به لذت جنسی برسند، نیاز به برزخ و وقفه دارند. این به خاطر آن است که فشار احساسی بر واکنش جنسی اثر منفی دارد. پس قبل از یک رابطه جنسی، به موسیقی آرامش بخش گوش کنید، یک حمام داغ بگیرید، یک کتاب بخوانید یا هر کار دیگری که برای ریلکس کردن شما جوابگو است. ریلکس و آرام بودن به رسیدن به ارگاسم کمک شایانی می کند.

3) چیزهایی که موجب حواسپرتی می شود را از بین ببرید—خیلی از خانم ها موقع رابطه جنسی مداوم فکرشان به وظائف روزانه، نور زیاد داخل اتاق، سروصدا، وجود حیوانات داخل اتاق و از این قبیل پرت می شود. باید ببینید که چه چیزهایی موجب حواسپرتی شما می شود و آنها را از میان بردارید تا بتوانید حین رابطه جنسی خوب روی جسمتان و احساس خوبی که پیدا می کنید، تمرکز داشته باشید تا راحتتر به ارگاسم برسید.

4) عصبانیتتان را خاموش کنید—داشتن رابطه جنسی با یک جوجه تیغی خیی سخت است---این احساسی است که خیی از خانم ها وقتی از دست همسرشان عصبانی هستند، حس می کنند. عصبانیت آدم ها را از هم دور می کند. برای خانم ها لازم است که قبل از هرگونه رابطه جنسی، شعله عصبانیتشان را خاموش کنند تا بتوانند صمیمانه با همسرشان رابطه برقرار کنند. اکثر خانم ها برای اینکه بتوانند از طریق دستگاه تناسلیشان با کسی ارتباط برقرار کنند، باید قبلاً ارتباط قلبی با او برقرار کرده باشند.

5) نگران بدنتان و نقص های آن نباشید—کلید اصلی در واکنش پذیری به رابطه جنسی، قبول کردن و تحسین کردن بدنتان است. اگر بیش از حد دغدغه نقص های جسمیتان را داشته باشید، واکنش جنسی شما از بین می رود و به ارگاسم نخواهید رسید. به عبارت دیگر، ذهنتان جلوی واکنش بدنتان را می گیرد. یادتان باشد که اکثر مردها با یک همسر علاقه مند و مایل است که تحریک می شوند نه با یک اندام کامل و بی نقص.

6) حین سکس، تمرکز شهوانی داشته باشید—برای این منظور لازم است که ذهنتان را وارد حیطه شهوانی و جنسی کنید تا قدرت تحریک پذیری جسمیتان بیشتر شود. برای کمک به اینکار روی کارهایی که همسرتان انجام می دهد تمرکز کنید.در واقع بهترین روش نگاه کردن به کارهای همسرتان و نگاه کردن به چشمهای اوست.

7) تمرکز کنید—خیلی از خانم ها بعد از تحریک شدن باید روی احساسات لذت بخش خود (به خصوص حسی که در دستگاه تناسلی خود احساس می کنند) و بیشتر و بیشتر شدن این احساسات تمرکز کنند.

8) بیرون رفتن از دام "راه واقعی"—خیلی از افراد (در هر دو جنس) اشتباهاً تصور می کنند که واقعی ترین راه به ارگاسم فقط از طریق رابطه جنسی از واژن ایجاد می شود. راه های دیگر رسیدن به ارگاسم، مثل تحریک چوچوله (با دست یا زبان)، مورد علاقه این افراد نیست چون از رابطه از واژن پست تر است. این عقیده غلط باعث شده است که خیلی از خانم ها تصور کنند که دچار مشکلی هستند چون قادر نیستند از طریق رابطه از واژن یا همان راه واقعی به ارگاسم برسند. یادتان باشد، اکثریت خانم ها از طریق تحریک چوچوله یا تحریم واژن است که به ارگاسم می رسند و این هیچ اشکالی ندارد. مهم نیست که ارگاسم از چه طریق اتفاق بیفتد، آنچه اهمیت دارد اتفاق افتادن آن است.

9) برای بازی هم وقت بگذارید—خیلی افراد رابطه جنسیشان را برای دیروقت میگذارند که بدن کششی به آن ندارد و فقط نیازمند خواب و استراحت است. اگر برای بازی کردن قبل از رابطه هم وقت بگذارید مطمئناً رابطه جنسی بسیار بهتری خواهید داشت. این مسئله به خصوص برای خانم ها اهمیت بیشتری دارد چون رسیدن ارگاسم برای آنها وقتی بدنشان پرانرژی باشد راحت از زمانی است که خسته باشند.

 

* نکات جسمی:

1) متخصص بدن خودتان باشید—مطلع شدن از وضعیت بدنتان و واکنش های آن برای رسیدن به ارگاسم خیلی از خانم ها لازم است. باید بتوانید کنترل بدنتان را داشته باشید و شخصاً واکنش های آن را بررسی کنید و بعد به همسرتان یاد بدهید که کدام نوع لمس کردن و نوازش کردن برای شما لذت بخش تر است. یادتان باشد همسرتان متخصص بدن شما نیست! شما خودتان هستید! خانم هایی که هیچ اطلاعی از بدن خود ندارند نمی دانند که از چه چیز رابطه جنسی بیشتر لذت می برند. این خانم ها معمولاً به ارگاسم نمی رسند چون نمی دانند که چه کاری به درد آنها می خورد.

2) حرف هایتان را راحت بر زبان آورید—ارتباط آزاد و راحت برای ارضای جنسی بسیار مهم است چون آدم های دیگر نمی توانند ذهن شما را بخوانند. اینکه راحت حرفتان را به زبان بیاورید خیلی خوب است اما اگر دست همسرتان را حین رابطه راهنمایی کنید یا اشاراتی به او بنمایید هم موثر است. گفتگوی آزاد درمورد رابطه جنسی نیازمند اعتماد، اطمینان، احترام و توانایی ریسک پذیری است.

3) مطمئن شوید که همسرتان روی کارش تمرکز دارد—اگر همسرتان موقع تحریک بدن شما تمرکز فکری نداشته باشد، به هیچ عنوان به ارگاسم نخواهید رسید. پس مطمئن شوید که جز خودتان همسرتان هم روی کارش متمرکز است.

4) در فشار جنسی مبالغه کنید—ایجاد کشش و فشار عضلانی حین تحریک جنسی و ارگاسم طبیعی است. این مسئله در هر دو جنس اتفاق می افتد اما در خانم ها آشکارتر است. اغراق کردن در این کشش و فشار عضلانی به تشدید ارگاسم کمک می کند.

5) عضلاتتان را فشرده کنید—منقبض کردن عضلات دور واژن به آوردن خون به دستگاه تناسلی و درنتیجه ایجاد تحریک و ارگاسم کمک می کند. این عضلات همان عضلاتی هستند که موقع ارگاسم منقبض می شوند. فشردن و منقبض کردن این عضلات به تشدید ارگاسم کمک می کند.

6) سرتان را آویزان کنید—آویزان کردن سر از تخت ارگاسم را تشدید می کند. در برخی از خانم ها، اینکار فشار عضلانی تحریک را چند برابر می کند.

7) متفاوت نفس بکشید—تغییر الگوی نفس کشیدن هم ارگاسم و تحریک جنسی را تشدید می کند.

8) خودتان هم دست به کار شوید—شما هم می توانید در کنار همسرتان بدن خود را با لمس کردن تحریک کنید. اینکار راه بسیار خوبی برای رسیدن به ارگاسم است.

9) ارگاسم را تمرین کنید—تکرار و تمرین ارگاسم به تنهایی برای خانم هایی که نمی توانند کنترل خودشان را رها کنند، می تواند موثر باشد. تمرین ارگاسم به شما کمک می کند با این مسئله راحت تر شوید و استرس و اضطرابتان پایین بیاید.

10) بالا باشید—برای خانم هایی که می خواهند با رابطه جنسی روی قدرت ارگاسم خود کار کنند، وضعیت زن بالا (زن روی مرد قرار داشته باشد) بهترین وضعیت برای رابطه جنسی برای آنها است. این وضعیت به زن این امکان را می دهد که کنترل رابطه را در دست بگیرند و درنتیجه بیشترین تحریک را داشته باشند. این وضعیت به خصوص برای خانم هایی که مسائل شخصی دارند و نیاز دارند که ازنظر جنسی کنترل کامل را داشته باشند، عالی است.

11) اگر می خواهید از اسباب بازی های جنسی هم استفاده کنید—اگر با اسباب بازی های جنسی مشکلی ندارید، ویبراتورها ابزار بسیار خوبی برای انجام عمل جنسی هستند. این وسائل ارگاسم را خیلی راحت تر می کنند و مسئولیت و فشار همسرتان را هم کمتر می کنند چون مسئولیت لذتتان دیگر با خودتان است. از این ویبراتورها می توانید موقع بازی قبل از رابطه یا حین رابطه جنسی استفاده کنید تا راه ارگاسم برایتان آسانتر شود.

 

+ نوشته شده در  ساعت 10:59  توسط پرويز  | 

زنگ تفریح

تركه ميره گل فروشي ميگه گل بنفشه دارين؟ يارو ميگه نه، تركه ميپره و تخماي گلفروشه رو ميگيره، گلفروشه ميگه ولم كن، تركه ميگه زنم گفته اگه گل بنفشه نداشت، تخمش رو بگير

يه روز يه خانمي از يه آقايي ميپرسه: ميبخشين شما آقايون دور هم جمع ميشين در مورد چي صحبت ميكنين؟

آقا ميگه در مورد همون چيزايي كه شما خانما وقتي دور هميد صحبت ميكنين ...

خانم ميگه: اوااا ... چقدر شما آقايون بي‏تربيتيد

يه روز يه جوجه تيغي يه كيوي ميبينه، ميگه بچه‏ها داداشمه از سربازي اومده.

يه دختر انگليسيه شوهر ميكنه و شب اول متوجه ميشه كه پاي شوهرش مصنوعيه. زنگ ميزنه به مامانش و ميگه: مامان، مامان بيچاره شدم، شوهرم فقط يه "فوت" داره.

مامانش بهش ميگه دخترم چرا ناراحتي، تو خيلي خوش شانسي آخه مال بابات فقط دو اينچ بود!

چندتا فحش تركي:

- پاتو از رو بوق بردار

- از جلو چشمام خفه شو

- كسي با تو زر نزد

ترك ميشينه تو تاكسي، راننده بهش ميگه: داداش دستت لاي در گير نكنه. تركه هم مياد آخر مرام بگذاره، ميگه: داداش سرت لاي در گير نكنه.

يه روز به يه تركه ميگن ناراحت نمي شي اين قدر براي شما جك مي سازن؟ ميگه: اينا براي شما جكه برايه ما خاطرست!

یه روز یه گاوی میره کلاس زبان وقتی از کلاس بیرون میاد به جای اینکه بگه مو مو میگه we we:

يه روز به يه تركه ميگن با ماهيچه جمله بساز ميگه: خر در برابره ما هيچه!

 

+ نوشته شده در  ساعت 10:55  توسط پرويز  | 

فرق دخترا و پسرای ایرونی

 

 

۱-دختر ها خیلی دوست دارند جای پسر ها باشند اما پسر ها اصلاً دوست ندارند جای دختر ها باشند

2- اگر یه دختر یک مشکل غیر قابل حل داشته باشه از خونه فرار میکنه اما یه پسر اگر یک مشکل غیر قابل حل داشته باشه اعضای خانواده اش رو از خونه فراری میده!

3- یه دختر اگر دو تا مشکل غیر قابل حل داشته باشه خودکشی میکنه اما یه پسر اگر دو تا مشکل غیر قابل حل داشته باشه اعضای خانواده اش رو میکشه

4- یه پسر اگر 3 تا مشکل غیر قابل حل داشته یه هفته افسرده میشه بعد با 3 تا مشکل کنار میاد و زندگیش رو میکنه اما تا کنون دختری که 3 تا مشکل داشته باشه دیده نشده چون همشون در مرحله دو تا مشکل خودکشی میکنند و به سه تا نمیرسه مشکلاتشون!!!

5- دخترا از پسرا موهاشون کوتاهتره!

6- دخترا می خوان سر پسرا کلاه بزارن اما در نهایت سر خودشون کلاه میره ولی پسرا می خوان سر هر موجود زنده ای که میبینن کلاه بزارن و در نهایت موفق میشن

8- نقطه قوت پسرا چشماشونه اما نقطه قوت دخترا چشم و گوش ابرو و دماغ و دهن و .........هست.

9- دخترا با اینکه بیشتر از پسرا قوانین راهنمایی و رانندگی رو رعایت میکنن اما خیلی بیشتر از پسرا تصادف میکنن و در هر تصادف رد پای یک دختر به چشم می خوره.

10- دخترا فکر می کنن بهترین راه برای داشتن یک رابطه خوب و مداوم صداقت و راستگویی هستش ولی پسرا مطمئن هستند بهترین راه دروغگویی و گرفتن سوتی از طرف مقابله!

11- دختر ها از درس و مدرسه بیزارند ولی پسر ها از درس و مدرسه فراری هستند!

12- پسر ها به هم حسودی نمی کنن اما دخترا به هم حسودی می کنن.

13- اگر برادرتون دوست دختر داشته باشه شما سعی می کنید با اون دختر آشنا بشید ولی اگر خواهرتون دوست پسر داشته باشه شما قسم می خورید! که هم پسره و هم خواهرتون رو سر به نیست کنید.

14- دختر ها زیر بار حرف زور میرن اما پسر ها خودشون حرف زور میزنن

15- دخترا زندگی مشترک رو در عشق و صفا و صمیمیت می بینن ولی پسر ها در غذا

16- اگر یک دختر در یک جمع سوتی بده تا آخر دیگه هیچ حرفی نمیزنه اما پسر ها در یک چمع فقط سوتی میدن!

17- یک دختر اگر 24 ساعت با دوست پسرش صحبت نکنه افسرده میشه اما یک پسر اگر 24 ساعت با دوست دخترش صحبت نکنه با اون یکی دوست دخترش صحبت میکنه.

18- پسر ها میدونن جنبش فمنیسم چیه واسه همین ازش متنفرن ولی دختر ها نمیدونن جنبش فمنیسم چیه واسه همین طرفدارشن!

19- یک دختر اگر با دوست پسرش به هم بزنه دیگه با هیچ پسری دوست نمیشه اما یه پسر اگر با دوست دخترش به هم بزنه با 3-4 تا دختر دیگه دوست میشه!

20- یک دختر اگر توی خیابون پسری ازش بپرسه ساعت چنده میگه:ساعت 7.اما یه پسر اگر یه دختر ازش ساعت بپرسه میگه :ساعت 7 و 2 دقیقه و 24 ثانیه,اینم شماره تلفن من ..... سر ساعت 9 منتظر تماستم!

21- اگر یه دختر به یه پسر نگاه کنه , پسره فکر می کنه که خیلی خوش تیپه ولی اگر یه پسر به یه دختر نگاه کنه دختره فکر میکنه که پسره چقدر بی چشم و رو هستش!

22- دختر ترشیده میشه اما پسر بلعکس رسیده تر میشه نه!!!!

23- بعد از خوندن این مطلب پسرا اول 2 دقیقه فکر میکنن تا مفهوم مطلب رو بفهمند و چون بعد از دو دقیقه نمی فهمند می زنن زیر خنده و میگن خیلی باحال بود اما دخترا بعد از خوندن این مطلب 2 ساعت حرص می خورن و فکر میکنن به شخصیت دخترای ایرونی توهین شده و در نهایت چون مفهوم این مطلب رو نفهمیدن به نویسنده اش میل میزنن و فحش میدن!!!

(البته فحش دادن یکی دیگر از کارهای دختران است) بد وااااااا ...انجام ندید سو استفاده نشه هاااااا

یه دختر خوب

یه دختر خوب هیچوقت زودتر از اینکه از شیر بگیرنش عاشق نمی شه
یه دختر خوب بیشتر از 3 ساعت توی حموم نمی مونه
یه دختر خوب وقتی بلد نیست رانندگی کنه چرا باید زور بزنه و با گل پسرا کل کل کنه
یه دختر خوب توی روی مامانش وانمیسته و به خاطر قراری که داره (و سرکاره) 100000 تا دروغ نمی گه
یه دختر خوب از مثلاً 6 ساعت وقت کلاس خودش 5 ساعتش رو نمی پیچونه
یه دختر خوب یواشکی دست تو جیب باباش نمی کنه
یه دختر خوب دستمال دماغ باباشو برنمی داره بندازه رو سرش مثل روسری
یه دختر خوب با همسایشون که خوشگل تره لج نمی شه
یه دختر خوب به خاطر پوست و رنگ بدنش باباشو انقدر تو خرج نمی اندازه
یه دختر خوب وقتی معنی ترانه های خارجی رو نمیدونه مجبور نیست که واسه کلاس اونا رو گوش بده
یه دختر خوب توی قرار با پسر کلاس زورکی نمی آد و پدر کارمند بیچاره اش رو مدیرعامل و رئیس قلمداد نمی کنه
یه دختر خوب دیگه به دختر افغانی ها حسودی نمی کنه
یه دختر خوب وقتی از پسری خوشش اومد و داشت از حسودیش می ترکید 10000 تا عیب و ایراد روی پسر نمی زاره
یه دختر خوب شب زود نمی خوابه که صبح زود بیدار بشه که بتونه صافکاری و نقاشی کنه
دختر خوب برای اینکه مورد توجه قرار بگیره اسمشو عوض نمیکنه (صغرا= هانی - کبری= شانی)
یه دختر خوب از دماغ فیل نمی افته که نه؟
یه دختر خوب توی مسافرت به خاطر کسی که روش کلید کرده، باباشو توی منگنه قرار نمی ده که بابا تندتر برو!
یه دختر خوب عکسهای پسر خوشگلا مانند حمید گودرزی شادمهر عقیلی و نخ سوزن محمدرضا گلزار رو به در و دیوار اتاقش نمی زنه
یه دختر خوب وقتی لباس آنچنانی برای خودنمایی ندارد از همسایگانش قرض نمی کند
امضاء: اتحادیه "همینه که هست" و "حقیقت تلخ است"

 

لطفا نظر یادتون نره

 

+ نوشته شده در  ساعت 10:52  توسط پرويز  | 

تأثیر هرزه‌نگاری بر توسعه بیماری روانی - جنسی

تأثیر هرزه‌نگاری بر توسعه بیماری روانی - جنسی

به این نکته باید توجه داشت که اطلاعاتی که درباره این مسائل در این جا آورده شده است، توسط روان درمانگرهایی ارائه شده که نشانه‌های توسعه مسدود را در رشد بیماری روانی - جنسی استفاده کنندگان هرزه‌نگاری که تحت درمان آنها بوده اند، دیده اند.
یک نمونه از این روان درمانگر‌ها دکتر‌هارولد ووث است که استاد دانشکده کارل منینگر (مدرسه روان پزشکی در توپکا) کانزاس می‌باشد. دکتر ووث دریافت که هرزه‌نگاری همان طور که موجب اعمال جنسی انحرافی، فساد جنسی، اعمال جنسی خشونت آمیز، کوتاه مدت و بی فایده می‌شود، بیانگر رشد انسانی ناکامل و غیرطبیعی است. همان طور که دکتر ووث می‌گوید، افراد بالغ و سالم این گونه رفتار نمی‌کنند.
با این حال، او تأکید می‌کند که میلیون ‌ها نفر هستند که به ظاهر سالم به نظر می‌آیند، اما دارای بیماری‌های مخفی هستند که در نتیجه توسعه و رشد غیرطبیعی به وجود آمده اند و این افراد از طریق نابهنجاری‌های جنسی، آنها را آشکار می‌سازند. بنابراین، دیدن هرزه‌نگاری که اکثر آنها رفتارهای نابهنجار را به تصویر می‌کشد، موجب فعال شدن عقده‌های روانی و عدم رشد جنسی می‌شود که در میلیون‌ها نفر وجود دارد.
او این افراد را معتادان به هرزه‌نگاری می‌داند که در پی توسعه آن با دیدن هرزه‌نگاری‌های بیشتر هستند. این محرک هرزه‌نگاری، رفتار تهاجمی‌را ترویج می‌دهد و از رفتار بالغانه می‌کاهد. دکتر ووث چنین مسأله ای را خصوصاً برای جوانانی که در آستانه ورود به یک زندگی فعال جنسی هستند، مضر می‌داند.
برای آنها این روندهای حساس باید به سمت رشد و بلوغ بیشتر هدایت شوند، نه به صورت قهقرایی به سمت اعمال جنسی بی ارزش و نابهنجاری‌های کوتاه مدت. دکتر ووث تأکید می‌کند: «هم جامعه و هم افراد، مانند یکدیگر، هنگامی‌که ما این رفتار نامشروع را مشروع سازیم، آسیب خواهند دید.»
دکتر ووث همچنین می‌گوید که برخی مردان، بعد از دیدن اعمال غلو شده جنسی در فیلم‌های مستهجن، از زنان خود ارضا نمی‌شوند و آنها را ناکافی می‌دانند (و برعکس). او پیشنهاد می‌کند که جامعه باید خودش از خودش محافظت کند یعنی این که خود را از عناصر موجود در جامعه که به آن آسیب وارد می‌کنند، خلاص کند.
دکتر ووث هرزه‌نگاری را باعث ایجاد تمایل جنسی به بدترین نحو آن می‌داند، و از آنجا که تمایل جنسی در دوران بلوغ برای علقه‌های ناهمجنس خواهی و زندگی خانوادگی ضروری هستند، او معتقد است که گام‌هایی باید برداشته شود تا به وضوح، هویت هرزه‌نگاری، ناسالم تشخیص داده شده و مخاطرات استفاده از آن گوشزد شوند.

شرطی سازی نابهنجاری

اطلاعات دیگری از آزمایشگاه‌های شرطی سازی محققانی همچون دکتر استنلی راچمن، جمع آوری شده است. دکتر راچمن در تحقیقات خود نشان داده است که استفاده فراوان از تصاویر شهوت برانگیز، موجب ایجاد نابهنجاری‌های جنسی در مردان بزرگسال در یک محیط آزمایشگاهی می‌شود. او فی الواقع قادر بود تا در دو آزمایش کاملاً مجزا، 100 درصد سوژه ‌های مرد خود را نسبت به انحرافات جنسی شرطی کند.
به علاوه، مطالعه آر.ال.مک گویر، نویسنده مقاله «یک فرضیه: انحرافات جنسی به هنگام شرطی ساز رفتار»، نشان می‌دهد که در معرض تجربه‌های خاص جنسی قرار گرفتن (که می‌تواند شامل مشاهده هرزه‌نگاری هم باشد) و سپس با تصور آن در ذهن، استمنا کردن، برخی اوقات می‌تواند به انجام فعالیت‌های نابهنجار جنسی منجر شود.
نوشته‌های فراوان در زمینه روان درمانی انحرافات جنسی، بیان می‌کند که تشخیص موقعیت جنسی آنها، برخی اوقات با استفاده از فیلم‌های قبیح جنسی به عنوان ابزار درمان، می‌تواند تغییر کند (دوباره شرطی سازی شود).
اگر این اطلاعات صحیح باشند، آن گاه باید این امکان را هم در نظر گرفت که مشاهده عامدانه یا تصادفی هرزه‌نگاری یا تجربه‌های جنسی منحرف در زندگی واقعی نیز می‌توانند تسهیل کننده شرطی سازی افراد نسبت به انحرافات جنسی باشند.
پاتریک کارنس، روان شناسی که اکنون برجسته ترین محقق آمریکایی در زمینه اعتیاد جنسی به شمار می‌رود، مجموعه ای از کتاب‌های تحقیقی و اطلاعاتی منتشر کرده است که مسأله رفتار نابهنجار و غیرقابل کنترل جنسی را به آگاهی عموم رسانده است. او در آخرین مقاله خود، مجموعه ای از عواقب قانونی زناشویی و خطرات چنین اعتیاداتی را به طور مستند ارائه کرده است.
او دریافته بود که از میان 932 معتاد جنسی که آنها را مورد مطالعه قرار داده، 90 درصد مردان و 77 درصد زنان، هرزه‌نگاری را عامل اصلی اعتیاد خود می‌دانستند. او همچنین فهمیده بود که دو عامل ابتدایی رفتارهای اعتیاد جنسی، سوء استفاده جنسی در دوران کودکی و دیدن دائمی‌هرزه‌نگاری‌ها به همراه استمنا هستند.
جالب آنکه، دکتر کارنس دریافته بود که بسیاری از روان پزشک‌ها، روان درمانگرها و مددکاران اجتماعی، از اعتیادات جنسی و ابراز نادرست رفتار جنسی رنج می‌برند.
وی می‌گوید: یکی از یافته‌های نظرسنجی ما نشان می‌دهد که زنان معتادی که درخواست کمک می‌کنند، اغلب توسط روان درمانگرهای خود مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.
همچنین نرخ بیمه‌های طبابت اشتباه روان درمانگرها، طی سال‌های اخیر شدیداً افزایش پیدا کرده است که علت آن تا حدی به خاطر دعواهای حقوقی درباره سوء استفاده جنسی آنها از همکاران یا بیماران خود می‌باشد. این تحقیق همچنین می‌گوید که رفتار نابهنجار جنسی، حتی برای کارورزان نهاد روان شناسی هم مشکل بزرگی است.
کلیه انحرافات جنسی، ظاهراً رفتارهای آموخته شده هستند بهترین مستندات می‌گویند که اکثر یا همه انحرافات جنسی، رفتارهای آموخته شده ای هستند که معمولاً از طریق شرطی سازی‌های ناخواسته یا اتفاقی حاصل شده اند. تا کنون هیچ دلیل قانع کننده ای درباره انتقال ارثی الگوهای رفتار جنسی بیمارگونه، همانند تجاوز جنسی، زنای با محارم، میل جنسی به کودکان، عورت نمایی و بی بند و باری جنسی، ارائه نشده است.
همان طور که مک گویر تشریح کرده است، هنگامی‌که مردی دائماً همراه با تخیلات واضح جنسی استمنا کند و آن را راه منحصر به فرد خروج شهوت خود قرار دهد، این تجربه‌های لذت بخش منجر به تخیلات منحرف (زنا، تجاوز به کودکان، آسیب وارد آوردن به طرف مقابل به هنگام عمل جنسی و...) و افزایش ارزش شهوت در نزد او می‌شود. اوج لذت جنسی که پس از آن تجربه می‌شود، باعث تقویت تعقیب تخیل پردازی یا عمل همراه با آن می‌شود.
مک گویر اشاره می‌کند که هرگونه انحراف جنسی که بدین طریق حاصل شود، می‌تواند شامل چندین انحراف نامربوط در یک فرد باشد و حتی با احساس شدید گناه هم محو نخواهد شد. در مقاله او، بسیاری از موارد تاریخی برای تبیین این شرطی سازی آورده شده است.
دیگر مطالعات مرتبط انجام شده توسط آقایان ایوانز و جکسون، از فرضیه مک گویر پشتیبانی می‌کنند. آنها دریافته اند که خیال پردازی نابهنجار و استمنا، تأثیر بسیار شدیدی بر عادی شدن انحراف جنسی دارد.

شیوه‌های رایج بیماری‌های خودکرده جنسی

من عمدتاً در درمان بیماران مرد مبتلا به پارافیلیاس (آسیب شناسی جنسی)، به این نتیجه رسیده ام که اکثر مردان در برابر تأثیرات شرطی سازی استمنا به هرزه‌نگاری آسیب پذیر هستند و دچار بیماری‌های جنسی می‌شوند؛ زیرا همه ما بجز استثناهای کمی، در برابر قوانین یادگیری قرار داریم. در تجربه من به عنوان یک روان درمانگر جنسی، هر فردی که مرتباً با دیدن هرزه‌نگاری‌ها استمنا می‌کند، در خطر تبدیل شدن به یک معتاد جنسی و شرطی کردن خود به داشتن انحراف جنسی یا اختلال ایجاد کردن در روابط متعهدانه با همسر خود قرار دارد.
یک اثر جنبی همیشگی، کاهش شدید ظرفیت دوست داشتن است. به عبارت دیگر، هرزه‌نگاری منجر به گسست آشکار عمل جنسی از دوست داشتن، عاطفه، توجه و دیگر احساسات طبیعی سالم و ویژگی‌هایی که به روابط زناشویی کمک می‌کنند، می‌شود. جنبه جنسی این افراد، عاری از ویژگی‌های انسانی می‌شود.
بسیاری از آنها یک «حالت من غریبه» (جنبه تاریک) را توسعه می‌دهند که محور آن، شهوت جامعه ستیز و عاری از اکثر ارزش‌ها است و سرانجام، لذتی که از استمنا کردن به همراه مشاهده هرزه‌نگاری حاصل می‌شود، از روابط زندگی واقعی مهم تر می‌شود. مربیان بهداشت، عموماً این گونه فکر می‌کنند که استمنا عواقب کم اهمیتی دارد و فقط تنش جنسی را کاهش می‌دهد.
جدا از معیارهای اخلاقی، این گفته شاید صحیح باشد؛ اما یک استثنا وجود دارد و آن این است که استمنای مداوم با تصویرپردازی هرزه‌نگاری‌ها (چه به صورت یاد آوردن در ذهن و چه به صورت محرک آشکار هرزه‌نگاری)، موجب مخاطراتی از طریق شرطی سازی در ابتلا به اعتیادهای جنسی و یا آسیب‌های جنسی دیگر می‌شود.
در این مورد، هیچ فرقی نمی‌کند که فرد، یک پزشک مشهور باشد یا یک وکیل، کشیش، قهرمان، مدیر یک شرکت، رئیس دانشکده، کارگر غیرماهر و یا یک پسربچه 15 ساله؛ همه آنها می‌توانند نسبت به نابهنجاری جنسی شرطی شوند.
روند شرطی سازی استمنا غیرقابل اجتناب است و به طور خودانگیخته از بین نمی‌رود. رشد این بیماری ممکن است آهسته باشد و تقریباً همیشه از دید پنهان بماند. این بیماری معمولاً بخش محرمانه زندگی یک مرد است و همانند سرطان به رشد و گسترش خود ادامه می‌دهد.
این بیماری به ندرت، خود به خود متوقف می‌شود و درمان آن بسیار دشوار است. تکذیب این بیماری از طرف مرد معتاد و امتناع او از برخورد با این مشکل، طبیعی و قابل پیش بینی است، و تقریباً همیشه به ناسازگاری زناشویی و گاهی هم طلاق و گاهی به شکستن روابط خصوصی دیگری می‌انجامد.

نقش بستن تصاویر جنسی در مغز

در این جا بهتر است که به تجربه دکتر روان شناس، چیز مک گاف در دانشگاه کالیفرنیا بپردازیم. یافته‌های او (که بسیار ساده شده اند) نشان می‌دهند که خاطرات تجربه‌هایی که به هنگام تحریکات احساسی (مثل تحریک جنسی) رخ می‌دهند، توسط هورمون غده آدرنال در مغز می‌نشینند و پاک کردن آنها دشوار است. این فرض می‌تواند تا حدودی اثر اعتیاد به هرزه‌نگاری را توصیف کند.
خاطرات نیرومند تحریکات جنسی از تجربه‌های گذشته، خودشان را در صحنه مغز حفظ می‌کنند و مرتباً به ذهن خطور می‌کنند و فرد را از لحاظ شهوانی تحریک می‌کنند. اگر او به هنگام این تخیلات، استمنا کند، باعث تقویت پیوند بین تحریک جنسی و اوج لذت جنسی می‌شود که همراه با منظره ویژه یا تکرار پی در پی آن صحنه در ذهن خواهد بود.
می‌توان این ریسک را در بسیاری از مردانی که فیلم تحریک کننده ای دیده اند، حس کرد. یک فیلم 8 میلیمتری که از لس آنجلس خریداری شده است، نشان می‌دهد که دو دختر در لباس‌های سبز رنگ، خانه به خانه می‌چرخند و کلوچه می‌فروشند. در یکی از این خانه‌ها، یک مرد بالغ و از لحاظ جنسی تهاجمی، از آنها دعوت می‌کند به داخل خانه بروند؛ او قصد دارد تا به طور ناگهانی آنها را اغفال کند و اعمال شنیع و غیرمعمول جنسی بر روی آنها انجام دهد. کلیه این اعمال، به طور مفصل در این فیلم نشان داده شده اند. در فیلم این گونه تصویر شده است که این دو دختر، مشتاقانه از این اعمال جنسی لذت می‌برند.
این فیلم از نمونه فیلم‌هایی است که هرزه‌نگاری ‌های سکسی (Hard core) نامیده شده اند. این فیلم، نوعی از محرک هرزه‌نگاری (در قالب فیلم) است که مرد می‌تواند بارها و بارها در خلوت خانه اش آن را تماشا کند یا در ذهنش از آن لذت ببرد.
اگر تحقیقات راچمن، مک گویر، مک گاف و تعداد بسیاری از محققان عرصه یادگیری انسانی، به طور کلی مفهومی‌داشته باشند، آن مفهوم این است که چنین فیلم‌هایی می‌توانند خطرناک باشند.
چنین فیلم‌هایی می‌توانند به طور بالقوه، شاهدان مرد خود را نسبت به تخیلات جنسی (که در ذهن آنها توسط هورمون غده آدرنال کاشته شده است) شرطی کنند. این افراد می‌توانند این تخیلات جنسی را به طور مرتب با استمنا همراه سازند و سپس بعدها آنها را بر روی زنان کوچک تر از خود اجرا کنند.

 

+ نوشته شده در  ساعت 10:50  توسط پرويز  | 

مادر

كودكی كه آماده تولد بود، نزد خدا رفت و از او پرسید:می‌گویند فردا شما مرا به زمین می‌فرستید، اما من به این كوچكی و بدون هیچ كمكی چگونه می‌توانم برای زندگی به آنجا بروم؟

خداوند پاسخ داد:از میان تعداد بسیاری از فرشتگان، من یكی را برای تو در نظر گرفته‌ام او از تو نگهداری خواهد كرد.اما كودك هنوز مطمئن نبود كه می خواهد برود یا نه اما اینجا در بهشت، من هیچ كار جز خندین و آواز خواندن ندارم و اینها برای شادی من كافی هستند

خداوند لبخند زد فرشته تو برایت آواز می‌خواند، و هر روز به تو لبخند خواهد زد تو عشق او را احساس خواهی كرد و شاد خواهی بود.

كودك ادامه داد:من چطور می توانم بفهمم مردم چه می گویند وقتی زبان آنها را نمی دانم؟خداوند او را نوازش كرد و گفت: فرشته تو ، زیباترین و شیرین ‌ترین واژه‌هایی را كه ممكن است بشنوی در گوش تو زمزمه خواهد كرد و با دقت و صبوری به تو یاد خواهد داد كه چگونه صحبت كنی. 

كودك با ناراحتی گفت:وقتی می‌خواهم با شما صحبت كنم ، چه كنم؟اما خدا برای این سئوال هم پاسخی داشت فرشته‌ات، دستهایت را دركنار هم قرار خواهد داد و به تو یاد می‌دهد كه چگونه دعاكنی.

كودك سرش رابرگرداند وپرسیدشنیده‌ام كه در زمین انسانهای بدی هم زندگی می‌كنند چه كسی از من محافظت خواهد كرد؟

فرشته‌ات از تو محافظت خواهد كرد، حتی به قیمت جانش تمام شود

كودك با نگرانی ادامه داد:

اما من همیشه به این دلیل كه دیگر نمی‌توانم شما راببینم ، ناراحت خواهم بود. 

خدواند لبخند زد و گفت:فرشته‌ات همیشه درباره من با تو صحبت خواهدكرد و به تو راه بازگشت نزد من را خواهد آموخت، گر چه من همیشه دركنار تو خواهم بود در آن هنگام بهشت آرام بود اما صداهایی از زمین شنیده می‌شد كودك می‌دانست كه باید به زودی سفرش را آغاز كند.

او به آرامی یك سئوال دیگر از خداوند پرسید:خدایا اگر من باید همین حالا بروم لطفاً نام فرشته‌ام را به من بگویید

خداوند شانه او را نوازش كرد و پاسخ داد:

«نام فرشته‌ات اهمیتی ندارد.

می توانی به راحتی او را مادر صدا كنی

+ نوشته شده در  ساعت 7:37  توسط پرويز  | 

نکاتی در مورد مردها

چرا مردها دارای وجدان پاکی هستند؟
به این دلیل که هیچ گاه از آن استفاده نمی کنند

چرا مردها همیشه خوشحال هستند؟
چون آدم های بی خیال فقط می خندند

چرا روانکاوی مردها خیلی سریع تر نسبت به خانم ها انجام می پذیرد؟
زیرا هنگامیکه زمان بازگشت به دوران کودکی فرا می رسد، مردها همان جا قرار دارند

اگر یک مرد و یک زن با هم از یک ساختمان 10 طبقه به پایین بیفتند کدامیک زودتر به زمین میرسد؟
خانم، چرا که آقا راه را گم می کند

شباهت آقایون با آگهی های بازرگانی چیست؟
شما نمی توانید یک کلمه از حرف های آنها را باور کنید و هیچ چیز برای زمانی بیش از 60 ثانیه دوام نمی آورد

ورزش کنار دریای آقایون چیست؟
هر موقع خانمی را در بیکینی می بینند شکم هایشان را تو می دهند

به یک مرد با نصف مغز چه می گویند؟
با استعداد

فرق بین نرخ اوراق بهادار با مردها در چیست؟
نرخ اوراق بهادار رشد می کند

خدا بعد از خلق مرد ها چه گفت؟
من می تونم کارمو بهتر از این انجام بدم

دلیلی که مردها به مسائل کاری خود فکر نمی کنند
فکری ندارند - کاری ندارند

در آمریکا به یک مرد باهوش و با استعداد چه می گویند؟
توریست

اگر آقایون هم باردار می شدند آنوقت
خدمات پزشکی در مغازه های خواروبار فروشی هم ارائه می شد

آیا شنیده اید که مردی مدال طلای المپیک را از آن خود ساخت؟
او بعدا آنرا برنز رنگ کرد

یک وضعیت غیر قابل كنترل چیست؟
صد و چهل و چهار مرد در یک اتاق

برای درست کردن پاپ كُرن به چند مرد نیاز است؟
سه تا، یک نفر ماهیتابه را بر روی گاز نگه میدارد و دو نفر دیگر گاز را تکان میدهند تا گرما به تمام سطح ماهیتابه برسد

آقایون لباس هایشان را چگونه دسته بندی می کنند؟
"کثیف" و " کثیف اما قابل پوشیدن"

تنها یک مرد می تواند یک ماشین ارزان قیمت 2 میلیون تومانی بخرد و
یک سیستم صوتی 4 میلیون تومانی بر روی آن نصب کند

زمان با ارزش مردها در کنار همسرانشان چگونه می گذرد؟
ملافه را روی سرشان می کشند و می گویند "تو خیلی نازی عزیزم

یک خانم 35 ساله به بچه دار شدن فکر می کند، یک مرد 35 ساله به چیزی فکر می کند؟
به قرار گذاشتن با بچه ها

شما به مردی که همه چیز دارد چه میدهید؟
زنی که به او نشان دهد چگونه می تواند از آنها استفاده کند

چرا مردان تنها در نیمی از زندگی خود با بحران مواجه هستند؟
زیرا آنها در تمام طول زندگی خود در دوران نوجوانی به سر می برند

آینده نگری یک مرد چگونه مشخص می شود؟
به جای یک بطری 2 بطری مشروب بخرد

رفتن به بار مجردها چه فرقی با رفتن به سیرک دارد؟
در سیرک كسی صحبت نمی کند

چرا مردها به دنبال خانمهایی هستند که هیچ گاه قصد ازدواج با آنها را ندارند؟
به همان دلیلی که آدمها ماشینی را دنبال می کنند که هیچ گاه نمی توانند در آن رانندگی کنند

شما با مرد مجردی که تصور می کند بهترین هدیه خدا نصیب او شده چه می کنید؟
او را مبادله می کنیم

چرا آقایون مجرد جذب خانم های با هوش می شوند؟
دو چیز مخالف نسبت به هم کشش دارند

شباهت آقایون با ماشین چمن زنی در چیست؟
هر دو خیلی سخت به کار می افتند، در هنگام کار سر و صدای زیاد ایجاد می کنند و ئحتی نیمی از وقت را هم نمی توانند به درستی کار کنند

فرق یک شوهر جدید با یک هاپوی جدید در چیست؟
بعد از یک سال هاپو هنوز هم از دیدن شما به هیجان می آید

نازکترین کتاب دنیا چه نام دارد؟
چیزهایی که مردان در مورد زنان می دانند

+ نوشته شده در  ساعت 7:35  توسط پرويز  | 

استمنـاء

+ نوشته شده در  ساعت 14:53  توسط پرويز  | 

علل کاهش میل جنسی در مردان و زنان

 علل کاهش میل جنسی در مردان و زنان

چرا کاهش میل جنسی؟
نكته: ميل جنسي(libido) بطور چشمگيري در افراد مختلف مـتـفاوت ميـباشد، حتـي در يك فرد بسته به شرايط دروني و بيروني، ميل جنسي متغير ميباشد.

نكته: كـاهـش ميـل جنـسي در زنان امري بسيار شايع و در مـردان امري نادر اسـت. (حـتـي غـالب مـرداني كــه از اختلال نعوظ رنج ميبرند نيز ميل جنسي خود را از دست نميدهند.)
نكته:هورمون جنسي مردانه ي تستوسترون نقش فراواني بروي ميل جنسي در هر دو جنس مرد و زن ايفا ميكند.
نكته: برخلاف تصور عام پس از يائسگي احتمال افزايش ميل جنسي در زنان بيشتر است تا كاهش ميل جنسي.
علل كاهش ميل جنسي در مردان:
علل جسمي:
1-اعتياد به الكل و يا مواد مخدر
2-كم خوني (نادر)
3-افزايش ترشح هورمون پرولاكتين از غده هيپوفيز.
4-چاقي (علت شايع)
5-مصرف برخي داروها (بويژه داروهاي درمان مشكلات پروستات)
6-كاهش هورمون جنسي تستوسترون (نادر)
7-بيماريهاي عمومي و مزمن نظير ديابت.
علل رواني:
1-افسردگي.
2-استرس.
3-خستگي و كار زياد.
4-اختلافات و مشكلات جدي با شريك زندگي.
5-گرايشات همجنس گرايانه.
6-ترس از عدم توانايي در ارضاء شريك جنسي

+ نوشته شده در  ساعت 14:38  توسط پرويز  | 

درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسي‌ در زنان dyspareunia‌

 درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسي‌ در زنان dyspareunia‌

اطلاعات‌ اوليه‌
توضيح‌ كلي‌
درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسي‌ در زنان‌ مي‌تواند حالت‌ راجعه‌ يا دايمي‌ و پايدار داشته‌ باشد. اين‌ درد غالباً با اسپاسم‌ عضلات‌ ناحيه‌ مجراي‌ تناسلي‌ و مشكل‌ در مقاربت‌ ارتباط‌ دارد.
علايم‌ شايع‌
-درد در ناحيه‌ تناسلي‌ به‌ هنگام‌ فعاليت‌ جنسي‌ (نه‌ لزوماً هنگام‌ دخول‌). -درد ممكن‌ است‌ خفيف‌ يا شديد، و در وضعيت‌هاي‌ متفاوت‌، متغير باشد.
علل‌

علل‌ جسمي‌ عبارتند از:
عفونت‌ آميزشي‌، از جمله‌ هرپس‌ (عامل‌ تب‌خال‌ تناسلي‌) و ساير ويروس‌هايي‌ كه‌ مجراي‌ تناسلي‌ (مهبل‌)، گردن‌ رحم‌، لوله‌هاي‌ رحمي‌، يا تخمدان‌ را درگير مي‌سازند.
فشار روي‌ ديواره‌ مجراي‌ تناسلي‌ در اثر تشكيل‌ بافت‌ جوشگاهي‌ به‌ دنبال‌ اعمال‌ جراحي‌ يا اشعه‌ درماني‌
-تشكيل‌ بافت‌ جوشگاهي‌ ناشي‌ از ترميم‌ پارگي‌ مجراي‌ تناسلي‌ در اثر يا براي‌ زايمان‌ به‌طوري‌ كه‌ مجرا را تنگ‌ كند.
-تومور فيبروييد يا ساير تومورهاي‌ رحمي‌
-آندومتريوز
-پرده‌ بكارت‌ بدون‌ سوراخ‌، پاره‌، يا ضخيم‌تر از حد طبيعي‌
-آسيب‌ديدگي‌ نوك‌ پيشابراه‌
-لغزنده‌سازي‌ ناكافي‌ مجراي‌ تناسلي‌ يا كاندوم‌
-واكنش‌ آلرژيك‌ به‌ ديافراگم‌، كاندوم‌، پا ژل‌ يا فوم‌ ضد حاملگي‌
-خشكي‌ و نازكي‌ ديواره‌ مجراي‌ تناسلي‌ پس‌ از يائسگي‌
بيماري‌ التهابي‌ لگن‌ علل‌ رواني‌ و عاطفي‌:
ترس‌ از حاملگي‌
ترس‌ از آسيب‌ رسيدن‌ به‌ جنين‌ در هنگام‌ حاملگي‌
فقدان‌ برانگيختگي‌ جنسي‌ و لغزندگي‌ مجراي‌ تناسلي‌ در اثر كمي‌ ترشحات‌. اين‌ حالت‌ در اثر عوامل‌ مختلف‌ مثل‌ تحريك‌ جنسي‌ ناكافي‌، بيزاري‌ از مرد، خستگي‌، يا اضطراب‌ ايجاد مي‌شود.
نداشتن‌ تجربه‌ يا اطلاعات‌ جنسي‌
سابقه‌ آسيب‌ جسمي‌ يا ضربه‌ روحي‌ ناشي‌ از روابط‌ جنسي‌
نداشتن‌ موقتي‌ اشتياق‌ به‌ رابطه‌ جنسي‌
عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
حاملگي‌ و دوره‌ پس‌ از زايمان‌
استرس‌، بيماري‌ اخير، خستگي‌، يا كار زياد
نوشيدن‌ الكل‌
يائسگي‌
پيشگيري‌

اگر علايم‌ عفونت‌ دستگاه‌ تناسلي‌ وجود دارد بايد سريعاً براي‌ درمان‌ مراجعه‌ شود.
مصرف‌ ژل‌ها يا فوم‌هاي‌ ضد حاملگي‌ كه‌ باعث‌ واكنش‌هاي‌ آلرژيك‌ مي‌شوند را متوقف‌ كنيد.
موضوع‌ بايد با شوهر در ميان‌ گذاشته‌ شود. پشتيباني‌ و صبر شوهر براي‌ غلبه‌ بر اين‌ مشكل‌ اهميت‌ زيادي‌ دارد. مسأله‌ تحريك‌ جنسي‌ در اين‌ ميان‌ مهم‌ است‌. در صورت‌ لزوم‌ از مواد لغزنده‌كننده‌ غيرروغني‌ و غير آلرژيك‌ مي‌توان‌ استفاده‌ كرد.
اگر صدمات‌ جسمي‌ يا روحي‌ در روابط‌ جنسي‌ گذشته‌ وجود داشته‌ است‌، بهتر است‌ براي‌ مشاوره‌ تخصصي‌ در رابطه‌ با احساسات‌ منفي‌ مربوطه‌ مراجعه‌ شود.
عواقب‌ مورد انتظار
به‌ علت‌ بستگي‌ دارد. بيماري‌هاي‌ طبي‌ معمولاً قابل‌ معالجه‌ هستند. مشكلات‌ رواني‌ را نيز اغلب‌ مي‌توان‌ رفع‌ كرد. راه‌ حل‌ بهبود مشكلات‌ بين‌ فردي‌ نيز برقراري‌ ارتباط‌ مناسب‌ و صبر است‌.
عوارض‌ احتمالي‌
پيدايش‌ مشكل‌ در روابط‌ شخصي‌، ناتواني‌ دايمي‌ از لذت‌ بردن‌ از تجربيات‌ جنسي‌، و از دست‌ دادن‌ عزت‌ نفس‌
درمان‌

اصول‌ كلي‌
- انجام‌ بررسي‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ مثل‌ پاپ‌اسمير و كشت‌ هر گونه‌ ترشح‌ از مجراي‌ تناسلي‌ براي‌ پيدا كردن‌ هرگونه‌ مشكل‌ طبي‌ كه‌ بتوان‌ آن‌ را درمان‌ كرد.
- درمان‌ مناسب‌ برحسب‌ وجود علل‌ جسمي‌ يا رواني‌ طرح‌ريزي‌ مي‌شود.
- نشستن‌ در آب‌ داغ‌ به‌ رفع‌ علايم‌ كمك‌ مي‌كند. بهتر است‌ اين‌ كار 3 يا 4 بار در روز، هر بار به‌ مدت‌ 15-10 دقيقه‌، انجام‌ شود.
- به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسي‌ از لغزنده‌كننده‌ مناسب‌ استفاده‌ شود.
- تمرينات‌ مخصوص‌ براي‌ آشنا كردن‌ جسم‌ و ذهن‌ با مقاربت‌ جنسي‌
- وضعيت‌هاي‌ مختلف‌ بايد امتحان‌ شوند تا وضعيتي‌ كه‌ كمترين‌ درد را به‌ همراه‌ دارد مشخص‌ شود.
- درمان‌ مشكلات‌ رواني‌ بسته‌ به‌ نيازهاي‌ بيمار متفاوت‌ است‌. روش‌ها شامل‌ موارد زير هستند: آموزش‌ درباره‌ جلوگيري‌ از حاملگي‌؛ مشاوره‌ براي‌ كشف‌ تعارضات‌ روحي‌ مخفي‌ در ناخودآگاه‌؛ تمرينات‌ تمركز حسي‌ و عاطفي‌؛ و آموزش‌ روش‌هاي‌ مناسب‌ تحريك‌ جنسي‌
- در مواردي‌ مثل‌ وجود اسپاسم‌ عضلات‌ ناحيه‌ مجراي‌ تناسلي‌ يا بافت‌ جوشگاهي‌ ناشي‌ از ترميم‌ پارگي‌ مجراي‌ تناسلي‌، انجام‌ يك‌ عمل‌ جراحي‌ كوچك‌ ممكن‌ است‌ به‌ رفع‌ علايم‌ كمك‌ كند.
داروها

امكان‌ دارد آنتي‌بيوتيك‌ها، داروهاي‌ ضد ويروس‌، يا داروهاي‌ ضد قارچ‌ براي‌ درمان‌ عفونت‌ زمينه‌ساز تجويز شوند.
فعاليت‌
محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد. انجام‌ ورزش‌ منظم‌ اگرچه‌ جزء روش‌هاي‌ درماني‌ به‌ شمار نمي‌رود، اما در ارتقاي‌ وضعيت‌ سلامت‌ عمومي‌ و روحيه‌ مؤثر است‌.
رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ اين‌ مشكل‌ را داريد.
اگر علي‌رغم‌ درمان‌، درد بدتر شود.
اگر علايم‌ پس‌ از سه‌ ماه‌ درمان‌ برطرف‌ نشوند.

+ نوشته شده در  ساعت 14:36  توسط پرويز  | 

مکانیزم عمل جنسی مرد

مکانیزم عمل جنسی مرد

محرک عصبی انجام عمل جنسی مرد
مهم ترین منبع پیام های عصبی حسی برای آغاز عمل جنسی مرد، سر آلت است(glans penis) است. سر آلت دارای نوعی سیستم حسی بسیار حساس (اندامک انتهایی) است که نوع خاصی از حس، موسوم به حس جنسی(sexual sensation) را به سیستم عصبی مرکزی می فرستد. اثر ماساژ مقاربت بر سرآلت باعث تحریک اندامک های انتهایی حسی می شود و پیام های جنسی از طریق عصب پودندال و سپس شبکه ساکرال وارد بخش ساکرال نخاع می شوند و بالاخره در نخاع بالا می رود تا به نواحی نامعلومی از مغز برسد.
ایمپالس هایی هم ممکن است از نواحی اطراف آلت به نخاع بروند که به تحریک جنسی کمک نمایند. مثلا" تحریک اپی تلیوم مقعد، اسکروتوم و ساختمان های پرینه عموما" می تواند باعث ارسال پیامهایی به نخاع شود که بر حس جنسی می افزایند. حس جنسی حتی می تواند از ساختمان های داخلی مانند نواحی اورترا، مثانه، پروستات، کیسه های منی، بیضه ها و مجرای دفران منشأ بگیرد. در واقع یکی از دلایل "رانش جنسی" (Sexual drive)، پرشدن اندامهای جنسی از ترشحات است. عفونت و التهاب خفیف این اندامها گاهی باعث رانش تقریبا" مداوم جنسی می شود و بعضی داروهای "آفرودیزیاک" (aphrodisiac) مثل کانتاریدین ها، میل جنسی را از طریق آزردن مخاط مثانه و پیشابراه و ایجاد التهاب و احتقان عروقی، افزایش می دهند.
عنصر روانی در تحریک جنسی مرد
تحریکات مناسب روانی می توانند توان شخص را برای عمل جنسی تا حدود زیادی تقویت کنند. پرداختن به افکار جنسی یا حتی خواب دیدن اینکه فرد در حال انجام عمل جنسی است به تنهایی می تواند باعث وقوع عمل جنسی مرد شود و به انزال ختم گردد. در واقع بسیاری از مردان در برخی از مراحل حیات جنسی خود به ویژه طی دوران نوجوانی دچار تخلیه های شبانه (nocturnal emission) هنگام رویا می شوند.
سازماندهی عمل جنسی مرد در نخاع
اگرچه معمولا" عوامل روانی، بخش مهمی از عمل جنسی را تشکیل می دهند و می توانند آن را شروع یا مهار کنند، ولی احتمالا" عملکرد مغز برای انجام آن لازم نیست، زیرا پس از قطع نخاع در بالای ناحیه کمری در برخی حیوانات و گاه در انسان، تحریک مناسب جنسی می تواند سبب انزال شود. بنابراین عمل جنسی مرد ناشی از مکانیسم های رفلکسی غریزی است که در نخاع ساکرال و کمری سازمان می یابند و آنها را می توان با تحریک روانی از سوی مغز یا تحریک واقعی جنسی شروع کرد، ولی معمولا" این دو با هم همراه هستند.
مراحل عمل جنسی مرد
نعوظ آلت- نقش اعصاب پاراسمپاتیک
نعوظ( erection) آلت، اولین اثر تحریک جنسی مرد است و شدت نعوظ با میزان تحریک، چه فیزیکی و چه روانی ارتباط دارد. نعوظ توسط پیام های پاراسمپاتیک که از بخش ساکرال نخاع از طریق اعصاب لگنی به آلت می رسند، صورت می گیرد. معتقدند این فیبرهای عصبی پاراسمپاتیک، برخلاف بیشتر فیبرهای

پاراسمپاتیک دیگر علاوه بر استیل کولین، اکسید نیتریک و یا پپتید روده ای مؤثر بر عروق (VIP) ترشح می کنند. اکسید نیتریک، شرایین آلت و نیز شبکه ترابکولر فیبرهای عضله صاف را دربافت نعوظی اجسام غاری (corpora cavernosa) و جسم اسفنجی corpus spongiosum)) در تنه آلت منبسط می کند.
این بافت نعوظی, متشکل از سینوزوئیدهای بزرگ غاری ( کاورنو) است؛ که به طور عادی از خون هستند, ولی در صورتی که خون شریانی به سرعت و تحت فشار به درون آنها جریان یابد و همزمان جریان خون وریدی نسبتا" مسدود گردد، به شدت متسع می شوند.
همچنین پیرامون اجسام نعوظی به ویژه دو جسم غاری را یک پوشش محکم فیبری فراگرفته است؛ لذا فشار زیاد درون سینوزوئیدها باعث چنان اتساعی در آلت می شود که آن را سخت و طویل می سازد. این پدیده را نعوظ (erection) می گویند.
روان سازی، یک عملکرد پاراسمپاتیک
در زمان تحریک جنسی، پیامهای پاراسمپاتیکی علاوه بر پیشبرد نعوظ، باعث می شوند غدد اورترال و غدد بولبواورترال شروع به ترشح موکوس کنند. این موکوس در جریان مقاربت در اورترا جریان می یابد تا مسیر آلت را لغزنده سازد. اما بخش اعظم روان سازی (Lubrication) زمان مقاربت به وسیله اندامهای جنسی زن تأمین می شود، نه مرد.عمل جنسی مرد در غیاب روان سازی خوب به ندرت موفق است، زیرا مقاربت بدون روانسازی باعث احساسهای آزارنده و دردناک می شود که به جای برانگیختن حس جنسی، آن را مهار می کند.
تخلیه و انزال – عمل اعصاب سمپاتیک
تخلیه و انزال خاتمه عمل جنسی مرد هستند. زمانی که تحریک جنسی به نهایت برسد، مراکز رفلکسی نخاع شروع به ارسال پیامهای سمپاتیک از سطح T12 تا L2 می کنند که از طریق شبکه های هایپوگاستریک و لگنی اعصاب سمپاتیک به اندامهای جنسی می روند و تخلیه را که پیش درآمد انزال است آغاز می کنند.
شروع تخلیه با انقباض مجرای دفران و آمپول است که باعث می شود اسپرم ها به داخل اورترای داخلی رانده شوند. سپس انقباضات بافت عضلانی غده پروستات و در ادامه آن انقباضات کیسه های منی باعث بیرون ریختن مایع پروستاتی و مایع کیسه های منی و جلو راندن اسپرم می گردد.همه این مایعات در اوترای داخلی با موکوس ترشح شده از غدد بولبواورترال ترکیب می شوند تا منی را بسازند. به روندی که تا این لحظه اتفاق می افتد تخلیه (Emission) می گویند.

پرشدن اورترای داخلی از منی، پیام های عصبی را برمی انگیزد که از طریق اعصاب پودندال به نواحی ساکرال نخاع می روند و در نتیجه، احساس پرشدگی ناگهانی در دستگاههای تناسلی داخلی به فرد دست می دهد. همچنین، این پیام های حسی، در ادامه انقباضات ریتمیک اندامهای تناسلی داخلی را تحریک کرده و باعث انقباض عضلات ایسکیوکاورنوس و بولبوکاورنوس می شوند که قاعده بافتهای نعوظی آلت را می فشارند. مجموعه این اثرات باعث افزایش موجی شکل و ریتمیک فشار در بافت های نعوظی آلت، مجاری تناسلی و اورترا شده و منی از اورترا به بیرون (( انزال)) می یابد. این روند نهایی را (( انزال)) Ejaculation) ) می گویند. همزمان انقباضات ریتمیک عضلات لگن و حتی برخی از عضلات تنه باعث حرکات ارضاکننده لگن و آلات می شود که این نیز به پیش راندن منی در عمیق ترین تورفتگی های واژن و شاید حتی کمی به درون گردن رحم کمک میکند.
به کل دوره تخلیه و انزال، ارگاسم مرد می گویند. در پایان ارگاسم، برانگیختگی جنسی مرد ظرف 1 تا 2 دقیقه تقریبا" به کلی از بین می رود و نعوظ متوقف می شود؛ این روند را فرونشست (Resolution) می گویند.

+ نوشته شده در  ساعت 14:34  توسط پرويز  | 

نقش خواب در بهبود عملکرد جنسی

نقش خواب در بهبود عملکرد جنسی

آیا در خلال خواب می توان توان جنسی از دست رفته افراد را بازگردانید؟
در این مقاله سعی شده تا با نگاهی کوتاه خصوصا" به مقوله خواب و مراحلی که در آن اتفاق می افتد .ارتباطی بین تغییرات فیزیکی همگام با خواب و اینکه آیا اصولا" میتوان کیفیت عملکرد جنسی افراد را در این زمان بهبود بخشید مطالعه شده است . در ابتدا لازم است یک تعریف کلی از خواب داشته باشیم و سپس به تشریع عملکرد قانون تعادل خواهیم پرداخت .
خواب نوعی رفتار است .این عبارت ممکن است اندکی شبهه انگیز باشد چرا که معمولا" خواب را با بی حرکتی وسکون یکسان
می دانیم .باید بدانیم که در خواب هم ، فعالیت هایی از فرد سر میزند ، اما صرفنظر از حرکات سریع چشم که با یکی از مراحل
خواب همراه است معمولا" خواب را به واسطه یک حرکت باز نمی شناسیم بلکه بیشتر تمایل داریم که از خواب به عنوان حالتی از
هوشیاری یاد کنیم تا نوعی رفتار . البته تغییردرهوشیاری انکار ناپذیر است، اما این موضوع نباید مانع از آن شود که تغییرات
رفتاری را مورد غفلت قرار دهیم. ( نیل ، آرکارلسون )
همانطور که می دانیم تناوب خواب وبیداری که در تمام مدت عمر ادامه دارد نمونه ای از ریتمهای شبانه روزی است که با ساعت
درونی مغز تنظیم می شود وعوامل درونی ومحیطی می توانند تاحدی در آن اثر بگذارند .جالب است بدانیم که حالات
مختلف هوشیاری توسط منحنی الکتریکی مغز در طول بیداری براساس 2الگوی اصلی آلفا وبتا که بترتیب در حالت استراحت وبر
انگیختگی فکر ثبت می شوند نشان داده شده اند فعالیت آلفا شامل امواج منظم با بسامد متوسط 12-8 هرتز است .این الگوی فعالیت
زمانی دیده می شود که مغز در حالت استراحت بسر میبرد، نه در برانگیختگی با تهیج ، می توان گفت که این امواج غالبا"در
شرایطی که چشم ها بسته هستند ،به وقوع می پیوندند.
الگوی امواج مغزی فعالیت بتا به هنگام بیداری ،متضمن امواج نا منظم وکم دامنه ای در حدود30-13هرتز است. این الگوهنگامی
بروز میکند که فرد در هوشیاری کامل نسبت به اطراف بسر می برد.
احساس خواب آلودگی یعنی مرحله 1- خواب ( در واقع مرحله انتقال از بیداری به خواب می باشد ) .
حدود 10 دقیقه بعد مرحله 2 خواب شروع می شود در حدود 15 دقیقه بعد ،وارد مرحله 3خواب می شویم که در واقع مرز مشخصی
بین مرحله 3ومرحله 4 وجود ندارد ومعمولا" به دلیل وجودامواج دلتااز این مرحله با عنوان non-REM یا Slow –wave sleep یا خواب با امواج آهسته یاد می کنند. . بنا به دلایلی مرحله 4خواب عمیقترین مرحله خواب است میشناسیم. و خواب
REM با هوشیاری ودقت همراه است که کاملا" متمایز از ویژگیهای مراحل قبلی است ومعمولا" از آن تحت عنوان خواب
REM (Repid Eye Movements) (حرکات سریع چشم) یاد می کنند .به این مرحله خواب متناقض نیز می گویند، چرا که در
خلال آن امواج EEG مربوط به بیداری دیده می شود بقیه خواب آزمودنی در هنگام شب ، بین دوره های خواب REM وموج آهسته
در نوسان است هر چرخه خواب نزدیک به 90 دقیقه به طول می انجامد که 20تا 30 دقیقه آن به خواب REM اختصاص دارد لذا در
طی 8 ساعت خواب ، چهاریا پنج بار خواب REM تکرار خواهد شد . چرخه های منظم 90 دقیقه خواب REM بیانگر آن است که
یک مکانیسم مغزی در پدیدآیی خواب REM وخواب با موج آهسته دخالت دارد. معمولا" پیش از خواب REM باید یک دوره خواب
با امواج آهسته طی شود علاوه بر این بنظر می رسد که پس از هر دوره خواب REM یک مرحله نافرمانی وجود دارد که در خلال
آن خواب REM نمی تواند مجددا" به وقوع بپیوندد. در حقیقت ، ظاهرا" ماهیت چرخشی خواب REM تحت کنترل نوعی (ساعت)
مغزی است که چرخه فعالیت روزانه را نیز کنترل می کند . مطالعات بعدی پی به وجود چرخه های 90دقیقه ای استراحت وفعالیت
بردند ،فعالیت هایی از جمله : خوردن ،نوشیدن ، سیگار کشیدن ،ضربان قلب ،مقدار مصرف اکسیژن ، انقباض های معدی ،تولید
ادرار ، ومبادرت ورزیدن به تکالیفی که نیاز به توانایی تمرکز وتوجه دارند . این پدیده را چرخه استراحت به فعالیت پایه نیز می گویند .
REM چندین ویژگی مهم دارد:
1-معمولا" همراه با رویا دیدن فعال ونیز حرکات بدنی فعال می باشد.
2-بیدار کردن شخص با محرک ها ی حسی بسیار دشوارتراز بیدارکردن وی از خواب با امواج آهسته است ،با وجود این افراد
معمولا" به طور خود بخود هنگام صبح در حین یک دوره خواب REM از خواب بیدار می شوندکه این وضعیت غالبا" با نعوظ
همراه است .
3- توان عضلانی سراسر بدن فوق ا لعاده کاهش می یابد که نشان دهنده مهار پر قدرت از جانب نواحی کنترل عضلانی نخاع
می باشد.
4-ضربان قلب وتنفس معمولا" نامنظم می شوند که این ویژگی حالت رویا دیدن است .
5-علیرغم مهار بیش از حد عضلات محیطی، حرکات عضلانی نا منظمی انجام می شوند وحرکات سریع چشم ها نیز در این
مرحله رخ می دهد . همینطور آلت تناسلی در مردان سفت گردید وبرترشحات واژینال در زنان افزوده می گردد
6-مغز در خواب REM فوق العاده فعال است ومتابولیسم کل مغز ممکن است تا 20درصد افزایش پیدا کند الکترو انسفالوگرام،
الگویی از امواج مغزی مشابه حالات بیداری رانشان می دهد. این نوع خواب ،خواب متننا فض نیز نامیده می شود ، چراکه این
مسئله که شخص می تواند با وجود فعالیت قابل توجه در مغز همچنان در خواب باشد یک تناقض است.(گایتون /هال ) همچنین در
خلال REM بدن از کار می افتد ; نرون های حرکتی جمجمه ا ی ونخاعی بشدت باز داری می شوند ( به استثنای نرون هایی که
حرکات تنفسی وچشم را کنترل می کنند ) در عین حال مغز بسیار فعال است بر سرعت جریان خون ومقدار مصرف اکسیژن مغزی
افزوده می شود وآلت تناسلی مرد اندکی بزرگ می شود واین مطلب اخیر همان نکته ایست که اهمیت مطرح نمودن خواب وریتم
های درونی بدن را مورد توجه قرار داده است چرا که دانستن اینکه کی وچگونه میتوان نعوظ را در مردان واز طریق طبیعی
ایجادویا حفظ نمود می تواند در بعضی مواقع جنبه های کارکردی مهم در رابطه با افرادی که دچار کاهش عملکرد نعوظی هستند
داشته باشد برای بهتر دانستن این مطلب شاید بهتر باشد قانون تعاددل رابهتر بشناسیم

.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 14:34  توسط پرويز  | 

ناتوانی جنسی

 ناتوانی جنسی Erectile Dysfunction) Impotence)

ناتوانی جنسی Erectile Dysfunction) Impotence) در مردان به فقدان نعوظ یا نعوظ ناقص وکوتاه که شخص نتواند عمل مقاربت را تا حد اقناع ادامه دهد گفته می شود .
نعوظ Penile Erection :
تحریک جنسی Sexual Stimulation باعث شل شدن Relaxation عضلات صاف کورپوس کاورنوزوم وعروق آلت شده وجریان خون آلت افزایش می یابد . در اثر تحریک جنسی No نیتریک اکساید از انتهای اعصاب وسلولهای اندوتلیال ازاد شده وگواننیلات سیکلاز را تحریک میکند و GTP تبدیل به cGMP می شود واین منجر به فسفوریلاسیون پروتئین کیناز G شده وعضلات شل می شود.
اتیولوژی ED :
بیماری عروق قلبی ( نارسایی قلبی ،آترواسکلروز، نارسایی ریوی ، نارسایی کلیوی ، عوارض جراحی (پروستاتکتومی( وجراحی عروق ، جراحی نخاع ، پیوند کلیه ، Iumbear sympathectomy و... ) ، تروما ( آسیب دیسک ، ضایعات نخاعی ) ،اختلالات اندوکرین و متابولیک (بیماری های هیپوفیز ،تیروئید ،آدرنال ، دیابت ، هیپرپرولاکتینمی ،هیپوگنادیسم و...) ،اختلالات نورولوژیک یا عصبی (MS ،آسیب های مغزونخاع ،صدمات عروق مغز،نوروپاتی محیطی، نوروپاتی دیابتیک ، ترمورها ،کم خونی وخیم ،سیفیلیس و. . . ) ،مشکلات اورولوژیک (فیموزیس ،بیماری پیرونی ،پریاپیسم و...)،
مشکلات افسردگی ، ... ) ، اعتیاد (الکل ، تریاک ، مواد محرک )، داروها (آنتی کلینرژیک ها مانند آتروپین و هیوسین ،
سایمتدین ،دیگوکسین ، مدرها ، داروهای ضد افسردگی،استروژن ها،اوپیوئیدها،آنتی هیپرتانسیوها مانند آلفا بلاکرها، بتابلاکرها، بلاکرهای کانال کلسیم ،داروهای آنتی سایکوتیک ، متوکلوپرامید و. . . )
تشخیصED :
بررسی سابقه ی پزشکی وگرفتن تاریخچه ، معاینه ی بالینی جسمی، معاینه ی روانپزشکی وتست nocturnal penile tumescence (در خواب افراد نعوظ دارند)، بررسی های آزمایشگاهی مانند CBC ،U/A ،کراتینین،FBS ،BUN ، کلسترول تریگلیسرید،HDL ، LDL هموگلوبین A1c ،تستوسترون سرم ،پرولاکتین ،FSH ،T3 ،T4 ،TSH و. . .
تادالافیل Tadalafil :
ازدسته داروهای مهار کننده ی فسفودی استراز تایپ 5می باشد . سایر اعضای این دسته داروهای سیلدنافیل وواردنافیل هستند .
تادالافیل در سال 2003 توسط FDA تائید شد . این دارو به علت 36 ساعت طول اثر به weekend pill مشهوراست .
یکی از مزایای تادالافیل نسبت به سیلد نافیل و واردنافیل (طول اثر 4 تا 5 ساعت ) طول اثر 36ساعت آن می باشد .
فرمول تادالافیل:
C22H19N304
فارماکو کینتیکس :
دارو را می توان همراه یا بدون غذا مصرف نمود .
فراهمی زیستی Bioavailibility دارو متغیر است .میزان اتصال به پروتئین PB دارو 94 در صد.
متابولیسم دارو کبدی واز طریق سیتوکروم CYP3A4 می باشد.
عمر نیمه ی دارو 5/17 ساعت است. دفع دارو بیشتر از 60 در صد از طریق مدفوع وبیش از 30درصد از طریق ادرار است .
مکانیسم اثر :
داروها ی سیلدنافیل Sildenafil ، تادالافیل Tadalafil ، واردنافیل Vadanafil ،از دسته مهار کننده های فسفودی استرازتایپ 5 هستند (PDE5 Inhibitors ) واز تبدیل GMP جلوگیری کرده وموجب افزایش cGMP می شوند (cGMP ، توسط گوانیلیل سیکلاز در اثر تحریک نیتریک اکساید NO تولید می شود ) افزایش cGMP باعث شل شدن عضلات
corpus cavernosum وعروق الت شده وموجب Erection میشود.
این داروها آگونیست گیرنده های کلینرژیک هستند ( پاراسمپاتومیمتیک ) واثر وازکتیو استیل کولین را تشدید می کنند .
موارد مصرف:
1- ناتوانی جنسی (Impotence) Erectile Dysfunction
2- هیپرتانسیون ریوی Oulmonary hypertension (سیلدنافیل در درمان هیپرتانسیون ریوی به کار می رود وتادالافیل در فاز 3بررسی های clinical trials می باشد ودر درمان Pulmonary artrerial hypertension روزی یکبارمصرف می شود ).
در هیپرتانسیون ریویعدم تعادل imbalance در سیستم PDE5/NO در ریه وجود دارد.
تداخلات دارویی وموارد اخطار با مهار کننده های فسفودی استراز 5 :
تادالافیل توسط CYP3A4 در کبد متابولیزه می شود ومهار کننده های این ایزوآنزیم سیتوکروم P450 باعث کاهش کلیرانس سیلدنافیل راافزایش می دهند. داروهای سایمتیدین ،سیزاپراید ،ایترومایسین ، کتوکونازول و کتوکونازول وایتراکونازول از این گروه هستند وغلظت پلاسمایی سیلدنافیل را افزایش می دهند.
مصرف همزمان نیترات ها (به عنوان ضد آنژین صدری ) مانند نیتروگایسیرین ، ایزوسورباید دی نیترات ،ایزوسورباید مونونیترات ، پنتا اریتریتول تترانیترات ،آمیل نیتریت وبه عنوان داروی سکس مانند امیل نیتریت ، ایزوبوتیل نیتریت ) با تادالافیل منجر به افت فشار شدید خون (هایپوتنشن) وتاکیکاردی رفلکسی وشدیدتر شدن آنژین صدری وگاهی مرگ می شود . زیرا نیترات ها از طریق افزایش تولید cGMP عمل می کنند .
سایر تداخلات وموارد اخطار شامل :آلفابلاکرها (آلفا بلاکرها ی غیر انتخابی مانند فتولامین ، فنوکسی بنزامین وآلفا یک بلاکرها a1blockers مانند پرازوسین ، ترازوسین ، آلفوزوسین ، دوکسازوسین ، مصرف تامسولوسین نسبت به بقیه همراه با تادالافیل بی عارضه تر است ، a2blackers مانند یوهیمبین )-St.Johns Wort ، آمیو دارون ،سوتالون،ایبوتیلتید ،دوفه تیلاید ،پروکایین امید ، دیزوپرامید، کینیدین ،فلوکونازول ، ووریکونازول، کربامازپین ،کلاریترومایسین ،سیکلوسپورین ، دانازول ، دلاویریدین ، دگزامتازون ، دیلتیازم ،افاویرنز ،اتوسوکسیماید ،HIV Protease inhibitors ( آتازاناویر ، ایندیناویر ، لوپی ناویر ، نلفیناویر ، ریتوناویر، ساکیناویر) ایزونیازید،لوواستاتین ، داروهای پایین آورنده ی فشارخون ، نویراپین ،نفازودون ، مترونیدازول ، گریزئوفولوین،سایرداروهای درمان کنندهی اختلال نعوظ ، فنو باربیتال ، فتی توئین ، ریفابوتین ، ریامپین ، وراپامیل ، زفیرلوکاست ، الکل .
عوارض جانبی :
در اشخاصی که به تادالافیل حساسیت دارند نباید مصرف شود وعلائم آلرژی شامل بثورات جلدی ، خارش ، کهیر ، تورم ، گیجی ومشکلات تنفسی می باشد .سردرد،فلاشینگ ،احتقان بینی ، دیس پیسی، کمردرد،دردهای عضلانی ،درد در اندامها ، اسهال ، سوزش سر دل Heart burn عوارض شبه سرما خوردگی ،تاری دید، پریاپیسم ، در صورت وجود بیماری قلبی ممکن است آنژین شدیدتر شده وStroke وحمله ی قلبی ومرگ ایجاد شود ، در مواردی هم اختلالات کوری ناگهانی وکری ناگهانی گزارش شده است . تادالافیل ایزوفرم PDE11 را هم مهار می کند .
سیلدنافیل وواردنافیلPDE6 راهم مهار می کنند ( این آنزیم در شبکیه است ). تادالافیل نسبت به بقیه PDE5 رااختصاصی تر مهارمی کند وواردنافیل هم نسبت به سیلدنافیل PDE5 رااختصاصی تر مهار می کند در نتیجه عوارض چشمی وقلبی تادالافیل وواردنافیل کمتر از سیلدنافیل می باشد .
عوارض چشمی تادالافیل :
اختلال در دید رنگها ( اشیاء راآبی دیده یا اختلالبین دید سبز وآبی ایجاد می شود ) ، تاری دید، التهاب ملتحمه ،افزایش ریزش اشک ، ادم پلک ،(NAION یا (nonarteritic ischemic optic neuropathy . در بعضی از اشخاصی که NAION گزارش شد یکسری ریسک فاکتور مانند سن بالای 50سال ، هیپرتانسیون ، مصرف سیگار ،بیماری کرونری
قلب ، crowded Disc ،هیپرلیپیدمی ودیابت وجود داشت .
اشخاص مبتلا به آنژین صدری، آریتمی ، هیپرتانسیون ، هیپرتانسیون ،حمله قلبی ، دیابت ، اختلالات انتومیک آلت ، نارسایی کبد ، زخم های معده ودوازدهه ،بیماریهای هموراژیک ،بیماریهای خون مثل سیکل سل آنمی ، لوسمس ، میلوم مولتیپل ،بیماریهای شبکیه چشم ووجود بیماریهای شبکیه مثل رتینیت پیگمنتوزا در اعضای خانواده یا از دست دادن بینایی ، دردقفسه سینه هنگام فعالیت جنسی باید به پزشک خود اطلاع دهند .
در صورتی که شخصی که تادالافیل مصرف می کند نیاز به عمل جراحی یا جراحی دنانپزشکی داشته باشد باید مصرف دارورا به دکتر خود اطلاع دهد.
مقدار مصرف :
10 میلی گرم تک دوز در طی یک روز نیم ساعت قبل از شروع فعالیت جنسی .در صورت نیاز می توان دوز دارو را به 20میلی گرم افزایش یا به 5 میلی گرم کاهش داد.

+ نوشته شده در  ساعت 14:33  توسط پرويز  | 

شكستگي آلت تناسلي در مردان

 شكستگي آلت تناسلي در مردان

شايد در تصور اوليه افراد شکسته شدن آلت قابل توجيه نباشد ولی يکی از اورژانسهای ارولوژی شکستگی آلت می باشد. جهت درک و توضيح اين حالت ابتدا لازم است ساختمان و عملکرد آلت را در حالت عادی و نعوظ توضيح دهيم تا مفهوم و مکانيسم شکستگی آلت مشخص گردد.
آلت تناسلی مردان اندامی است بدون استخوان و غضروف، ولی بافت نعوظی آن از سه سيلندر به طولی حدود 20 سانتيمتر و قطر حدود 5/2 سانتيمتر تشکيل شده ( بنامCorpus cavernosum و Corpus Spongiosum ) .
اين سيلندرها که در کنار هم قرار گرفته در قسمت داخلی متصل به استخوانهای لگن خاصره و قسمت خارجی آن توسط پوست پوشانيده که نمای اندام تناسلی ظاهری را تشکيل می دهد.
قسمت بيرونی بافت نعوظی را اگر از داخل به خارج توضيح دهيم در داخلی ترين قسمت گفتــه شد که از سه سيلندر طولی ( 2 عدد بافت اصلی نعوظ کورپوس کاورنوزوم و سومی بنام کورپوس اسپانژيوزوم که حاوی مجرای ادراری است و در زير 2 سيلندر قبلی قرار گرفته ).
داخل سيلندرهای نعوظی بافت اسفنجی قرار گرفته که فضای زيــادی را هنگام نعوظ جهت ورود خون ايجاد می کند و ديواره آن از بافت بسيـار قوی و ضخيــم بنام تونيکا آلبوژينــه تشکيــل شده است.
سيلندرها توسط بافت قوی ديگری بنام فاسيای باکس ( Bucks fasia ) در کنار هم قرار می گيرند تا خود شکل سيلندری واحدی را تشکيل دهـد و روی آن را بافتهای نرم و لغـــزنده زيـر جلـــدی و پوست است که قابليـت حرکت و لغزندگی بين پوست و بافت نعوظـی را ايجاد می کنــد تا بـدون کشش وفشار بر روی پوست، سايز آلت در حالت نعوظ چند برابر بزرگتر شود.
مکانيسم نعوظ بدين شرح است که هنگام تحريک جنسی و يا فعال شدن مکانيسم نعوظی به هر دليل، جريان خون بداخل بافت اسفنجــی اين سيلنــدرها به سرعت و شدت افزايش يافتــه بطوری که خون ورودی، فرصت خارج شدن از طريق سياهرگها را ندارد. سيلندرها افزايـــش بارز حجم پيدا کرده و همچون بادکنکی که بطور کامل پر باد شده باشد حجيم و سفت می گردد.

مکانیسم نعوظ و شکستگی آلت
مکانيسم نعوظ بدين شرح است که هنگام تحريک جنسي و يا فعال شدن مکـانيسم نعوظــي به هر دليل، جريان خون بداخل بافت اسفنجـتي اين سيلنــدرها به سرعـت و شدت افــزايش يافتــه بطوري که خون ورودي، فرصت خارج شدن از طريق سياهـرگهــا را ندارد. سيلنــدرها افزايش بارز حجم پيدا کرده و همچون بادکنکي که بطور کامل پر باد شده باشد حجيم و سفت مي گردد.
سفتي ديواره سيلندرها باعث بسته شدن 90% قابليت خروج خون از سيلندرها مي گردد تا بافت آلت پر خون باقي بماند. اين فشار به بالاتر از حد متوسط فشار خون فرد، يعني حدود 120 ميليمتر جيوه مي رسد و باتوجـه به محصـور بودن خون با دو بافت قوي تونيــکاآلبوژينه ديواره سيلنــدرها و فاسياي باکس پوشاننده آنها منجر به قوام سخت و شبيه به استخواني بافت آلت تناسلي مردان درحالت نعوظ ميگردد.
اگر در حالت نعوظ کامل و سفت، فشار زيادي جهت خم کردن اين سيلندرهاي پرخون انجام گيرد، همانند بادکنک پربادي که در اثر فشار پاره مي گردد، بافت سيلندرهاي آلت نيز از محل خميدگي پاره شده و خونريزي شديد در زير پوست ايجاد مـي کند که باعث ايجـاد درد شديد و تورم شديـد آلت مي شود که ادامه خونريزي در زير پوست حتي تا ناحيه سينه و زير گــردن نيز ممکــن است ادامه يابد.

پس از گذشت زمان حاد شکستگي آلت، اگر فرد مراجعه ننمايد و بافت تخريب شده ترميم نشود، در نعوظ بعـــدي، خون در داخل سيلندرها محصور نمي گردد و همچون بادکنـک سوراخ، از همـــان محل آسيب خون خارج شده ودر نتيجه تشديدخونريزي زيرپوستي وعدم توانايي درنعوظ مي گردد که مي تواند باعث ناتواني جنسي نيز گردد.
درصورتيکه بافت به مرور زمان خودبخود ترميم شود، محـل پارگـي بصورت ناهمگــون و غيريکنواخت ترميم شد که خود باعث عدم توانايي در نعوظ در آينده و يااگر ضايعه شديد نباشداين غيريکنواختي بافت منجر به کجي آلت، هنگام نعوظ در آينده مي گردد.
با درک مکانيسم نعوظ و شکستگي آلت پس مشخص است که اين حادثه زماني رخ مي دهد که آلت در نعوظ کامل باشد و فشار بصورت خم کردن آلت وارد گردد.
درمان شکستگي آلت:
ترميم به روش جراحي و بصورت اورژانسي مــي باشد که اين ترميــم هرچه سريعتــر انجام گيرد احتمال عوارض کمتر است.
و عوارض عدم ترميم يا ترميم ديررسي ناتواني جنسي، خميدگي و کجي آلت هنگام نعوظ، تغيير شکل آلت به شکل ساعت شنــي ( نازک شدن قسمت کوچکي از تنه آلت ) که حين نزديکـــي باعث کج شدن مکرر آلت از همان قسمت باريک و ضعيف خواهد شد.
شکستگی آلت تناسلی مردان ( تجربیات جالب )
توضيح اينکه ذکر موارد زير جهت افزايش اطلاعات ، برای پرهيز از حوادثـی است که ممکــن است حتی به ذهن نيز راه نيابد، نه برای خنده و تفريح خواننده مطلب.
شايعترين حالت ايجاد شکستگی آلت تناسلی مردان حين نزديکی و زمانی است که زن به حالت نشسته بر روی آلت مرد اقدام به نزديکی می کند ولی موارد نادرتر که در کلينيک ديده شد را ذکر می کنيم:
برخی مردان در هنگام نعوظ آلت تناسلی عادت به خم کردن آلت، درحدی که ايجاد صدايي کند دارند و به اصطلاح قولنج آلت را می شکنند که موارد متعددی منجر به شکستگی آلت شده، اين عادت در نقاطی از ايران بخصوص کردستان و هموطنان کرد بطور شايعتر مشاهده مي گردد.
موارد متعددی در جوانها ديده شده که بدليل شديد و طولانی بودن نعوظ صبحگاهی خود بدليل حجب و حيا، قبل از خروج از بستر، اقدام به خم کردن شديد آلت می کنند که باعث شکستگی آن شده است.

+ نوشته شده در  ساعت 14:26  توسط پرويز  | 

آسیب شناسی اختلالات جنسی در زنان

 

اختلالات جنسی بر پایه مراحل سه گانه کنش جنسی به سه دسته تقسیم بندی می شوند :
( اختلال میل جنسی ، اختلال برانگیختگی یا تهییج و اختلال مرحله ارگاسم )

(Desire/Excitement/OrgasmDisorder)
آسیب شناسی ارگاسم زنان
ارگاسم واکنشی عصبی– عضلانی است که از طریق اعصاب سمپاتیک اتفاق می افتد و بصورت رها شدن نا گهانی
هیجانی که در مرحله برانگیختگی بوجود آمده ولذت بخش ترین مرحله جنسی است وشامل انقباضات متعدد ومنظم(15-
3 ) بار در عضلات پوبوکوکسیژال اطراف واژن ، میان دوراه ومقعد وداخل واژن با فاصله زمانی 8/0 ثانیه است.

آسیب شناسی ارگاسم زنان
الف : بیماریهای مغز اعصاب :

1:اختلالات عصبی طناب نخاعی : مثل نوروپاتی الکلی و ( MS ) ( Multiple Sclerosis)
2:ضایعات اعصاب محیطی : نوروپاتی الکلی،فتق دیسک کمر،تنگی مجرای نخاعی و دیابت ( دیابت باعث آسیب شدید
اعصاب حسی کلیتوریس می گردد)

ب : عوارض اعمال جراحی ناحیه ای : مثل سرطان دهانه رحم (سرویکس)، مثانه و راست روده که بعلت آسیب به
اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک ارگاسم رابه تاخیر می اندازند.

ج : ضایعات ناشی از ضربه به طناب نخاعی : فلج نخاعی ( Paraplegia) قسمت تحتانی طناب نخاعی .
د: اختلالات قلبی – عروقی : مستقیما" روی ارگاسم تاثیر نمی گذارد اما ترس و اضطراب ناشی از مرگ ناگهانی پس
ازسکته های مغزی و قلبی یا ابتلا به فشار خون بالا مانع ارگاسم طبیعی می شوند.

ه : اختلالات غددی ومتابولیک :
1: دیابت مهمترین وشایعترین اختلال در این زمینه است.
2: کمبود تستوسترون ( ناشی از برداشتن غدد فوق کلیوی و بر داشت تخمدانها (Oophorectomy ) در بعضی
سرطانهای پستان ).
3: هیپو تیروئیدی ( کمبود هورمون تیروئید ).
4: آدسیون ( کم کاری فوق کلیوی).
5: کوشینگ ( پرکاری فوق کلیوی).
6: آکرومگالی ( بزرگی اندام ) .
7 : کم کاری هیپوفیز .
و: اعمال جراحی :
1 : جراحی سرطان پستان : برداشت کامل پستان (لامپکتومی) و برداشت توده سرطانی پستان (ماستکتومی ).
2: جراهی اعضا تناسلی : برداشت رحم (هیسترکتومی) و بر داشت تخمدانها.
ز: داروها:
1: دارو های خواب آور ومست کننده :( بار بیتوراتها، کلرال هیدرات و الکل در مقادیر بالا)
2: آرامبخش ها: مپروبامات و انواع بنزو دیازپین ها مثل (دیازپام ،اکسازپام و کلرو دیازپوکساید) در مقادیر بالا.
3:مواد مخدر: مرفین و کدئین در مقادیر بالا.
4:دارو های ضد افسردگی: (آمی تریپتیلین و ایمی پیرامین ومهار کننده های منو آمین اکسیداز MAO
(Mono Amin Oxidaz) مثل فنلزین، اما لیتیم تاثیرچندانی ندارد.
5:مواد محرک: کوکائین وآمفتامین گاهی باعث سرعت ارگاسم اما در مقادیر بالا باعث تاخیر می شود.
6: دارو های ضد فشار : مثل آلفامتیل دوپا وترکیبات آمونیوم ، فنتولامین و فنوکسی بنزآمین .بر انگیختگی
فرآیندی است که از طریق سیستم پاراسمپاتیک با تشدید احساسات شهوانی وترشحات نرم کننده همراه است با افزایش
تهییج جریان خون واژینال افزوده شده در نتیجه افزایش ترشحات مویرگی باعث می شود سطح داخلی واژن مرطوب
ولغزنده شود،بر انگیختگی در زنان علاوه بر احساس هیجان ، باعث: طپش قلب ،تنفس سریع ،افزایش فشار خون، داغی
،بزرگی پستانها ، انقباض عمومی عضلات ( میوتونی ) نعوظ نوک پستان ، سیخ سیخ شدن پوست وسرخی جنسی می
شود، دراین حالت کلیتوریس ولبها برجسته و واژن افزایش حجم داده ورحم از داخل لگن به بالا کشیده شده ویک سوم
تحتان واژن برجسته و ضخیم تر شده و مدخل ارگاسم (Orgasmic Platform ) را تشکیل می دهد.

آسیب شناسی اختلالات بر انگیختگی زنان
1-
حالت کمبود استروژن :
الف : وولو- واژینیت آتروفیک ( (Atrophic Vulvo – Vaginits: شایعترین اختلال مرحله تهییج است.
ب:برداشت تخمدانها : (با برداشت تخمدانها مهمترین منبع تولید هورمون استروژن از بین می رود)
ج: ترکیبات پروژسترون : بخاطر نقش ضد استروژنی ( کاهش لغزندگی ) و ضد آندروژنی ( کاهش میل جنسی ) باعث
خشکی واژن می شوند ، قرصهای ضد بار داری که دارای نسبت پروژسترون بالاهستند باعث خشکی شده وبرانگیختگی
را کاهش میدهند.

2- اختلالات طبی :
الف :اختلالات عصبی : ضربه مغزی ، سکته مغزی ، MS
ب : اخلالات عروقی : انسداد عروق لگنی ، بیماریهای قلبی – عروقی ( به خاطر ترس و اضطراب ناشی از مرگ )
ج : اختلالات متابولیک وغددی : دیابت قندی با آسیب به اعصاب حسی کلیتوریس – مبتلایان به کمبود تستو سترون
(جراحی غدد فوق کلیوی ، تخمدانها یا هیپوفیز در درمان سرطان پستان) – کمبود هورمونهای تیروئیدی ( بیماری
آدیسون و سندرم کوشینگ) – آکرومگالی – کم کاری هیپوفیز .

د: اختلالات داخلی دیگر : بیماری های کبدی ( انواع هپاتیت های الکلی و ویروسی وسیروز کبدی از طریق دفع ناقص
استروژن و خنثی شدن اثر آندوژنها ) وبیماریهای کلیوی ( بخاطر افسردگی و کاهش لغزندگی واژن ودرد آمیزش)

3- داروها :
الف: آنتی هیستامین ها ( با کاهش لغزندگی و ایجاد خواب آلودگی )
ب: دارو های آنتی کولینرژیک ( مثل دیفن هیدرامین ،پروپانتیلین ، آتروپین از طریق مهار اعصاب پاراسمپاتیک باعث
کاهش لغزندگی واژن میشوند ) .
ج:داروهای ضد فشار خون : (مثل آلفا متیل دوپا ،رزرپین و کلونیدین )
د: داروهای روانپزشکی ( مثل فنوتیازین و ضد افسردگی ها که باعث خشکی واژن می شود ).

اختلالاتی که می توانند باعث نزدیکی دردناک شوند.
واژینیسموس :عبارت است از انقباضات عضلات اطراف واژن ومیان دوراه ودر نتیجه عدم امکان دخول بخاطر درد
وانقباض .از همان ابتدای ازدواج وجود داشته ومانع از به فرجام رسیدن آن می شود. مشکلات روحی ، اطلاعات نادرست
یا تجربه های جنسی آزار دهنده از عوامل آن هستند.واژینیسموس یک واکنش شرطی شده است و بخاطر ارتباط ذهنی
ایجادشده بین نزدیکی ودرد ممکن است برطرف شدن ضایعه اولیه منجر به درمان اختلال نشود. به خاطر انقباض مدخل
واژن امکان معاینه لگنی وجود نداشته وبیمار حتی تحمل ورود یک انگشت را هم ندارد.
Hymen (پرده بکارت) پاره نشده :
اگر پرده محکم و پاره نشده باقی بماند نزدیکی باعث بروز درد می شود گاه
نیز درد علت حساسیت بقایای ملتهب پرده است.در معاینه فیزیکی وجود این مشکلات کاملا" قابل تشخیص است .

اشکالات کلیتوریس: ترشحات مهبلی، لباسهای تنگ پلاستیکی ویا جراحات ناشی از ویبراتور ممکن است باعث التهاب
کلیتوریس شود. ازدیگر مشکلات شایع تحریک شیمیائی یا آلرژی نسبت به خوشبو کننده ها، صابونهای عطری و شوینده
ها است . فیموز(پوشیدگی) کلیتوریس نیز از عوامل نادر نزدیکی دردناک است. چسبندگی های کلیتوریس که ناشی از
جراحی ها وجراحات این ناحیه باشد کاملا"شبیه به فیموز است . یکی از علل بسیار شایع حساسیت کلیتوریس ، دستمالی
شدید ناحیه توسط مرد است. ضایعات التهابی دستگاه تناسلی خارجی ( ناشی از هرپس و مونیلیاز ) میتوانند باعث التهاب
کلیتوریس شوند ، ((هرپس )) بصورت حبابک های کوچک یا تکه های سرخ برجسته دیده می شود ودرد زیادی دارد.
عفونتهای قارچی (( مونیلیائی )) و (( تریکومونائی )) باعث التهاب دستگاه تناسلی خارجی )وولویت) واز جمله
کلیتوریس می شود. لوکوپلاکیا بیماری نادری است که کلیتوریس بطور مستقل دچار ضخامت چرمی شکل وسپیدی
می شود.

وولویت (Vulvits) (وولو – واژینیت) : دو مورد از علل شایع التهاب دستگاه تناسلی خارجی که در صورت گسترش
منجربه واژینیت (التهاب مهبل) میشود، عفونت مونیلیائی و تریکومونائی است .یکی دیگر از علل شایع ((هرپس ژنیتال))
یا به عبارتی ( تبخال تناسلی ) است.
مونیلیاز(Monilias) : عفونتی است که در دیابتی ها وزنان حامله شایع است ، خارش شایعترین شکایت بیماری است و
درمان بااستفاده از MiconazoleوClotrimazole بصورت داخل مهبلی و مصرف خوراکی Fluconazole می باشد.
تریکوموناس (Trichomonas):علائم آن شبیه به مونیلیاز است اما بر عکس آن ترشحات در این حالت بوی بدی دارد.
درمان بصورت مصرف خوراکی Metronidazole است .
هرپس ژنیتال ( نوع2) : آنچنان باعث درد و التهاب ناحیه می شود که فرد حتی اجازه لمس ناحیه را به کسی نمی دهد
چه رسد به نزدیکی .
وولو – واژینیت آتروفیک : بعد از یائسگی شایعترین علت ناراحتی های تناسلی بشمار می آید ، در معاینه فیزیکی
مدخل خارجی ومخاط واژن نازک وخشک وملتهب است . تحریکات شیمیائی یا حساسیت ( آلرژی ) در نتیجه مصرف
اسپرم کش ها ، شوینده های معطر واژینال اسپری های خشبوکننده و صابون ها بوجود می آید استفاده ازشورت های
نایلونی به همراه شلوارهای تنگ و چسبان هم از عوامل مستعد کننده است.


بیماری پوستی
فولیکولیت ( Folliculitis): عبارت است از التهاب چرکی فولیکولهای ریشه موناشی ازباکتری هائی نظیراستافیلوکوک.
عرق سوز( Inter Trigo ) : نوعی التهاب سطحی ناشی از رطوبت ومالش دو سطح پوستی مقابل هم است که موجب
خارش می شود.
ضایعات قارچی ( Tinea Cruris ): ناشی از قارچ های پوستی نظیر Epidermophyton Floccosum که داخل ران
وکشاله ولب ها را درگیر می کند.
لیکن اسکلروز آتروفیک (Lichen Sclerosiset Atrophicus ) : یک تغییر ثانوی پوستی ناشی از خارش مزمن
ناحیه است . پوست حالت ضخیم وچرمی شکل شده وشیارهای کوچک پوستی کاملا" برجسته می شند.
شپش عانه (Pediculosis ):به خاطر چسبیدن شپش ها به پایه موها باعث خارش زیاد ناحیه والتهاب ثانوی می شود.
غدد بارتولن واسکن (Bartholin & Skenegla ):غدد بارتولن دو غده 10-8 میلیمتری هستند که داخل لب های
کوچک قرار دارند، مجرای آنها بطول cm 2 به داخل دهلیز در کنار پرده بکارت باز می شود ، بسته شدن مجرا به هر
دلیل مثل جراحت و عفونت منجر به تشکیل کیست شده و باعث التهاب سلولهای اطراف و درد آمیزش می شود .
اسکار ( بقایای ) جراحی : جای بخیه برش زایمان طبیعی ویا پارگی میان دوراه باعث درد آمیزش می شود.
سیلد نافیل (ویاگرا) : که در درمان اختلالات نعوظی مردان موثر بوده است در درمان اختلالات جنسی زنان هم
استفاده شده است. نتایج تحقیقاتی نشان داده این دارو در برطرف کردن عوارض جنسی داروهای مهار کننده های
اختصاصی باز جذب سروتونین ( ( Selective Serotonin Reuptake Inhibitors(SSRI) موثر است. همچنین باعث
افزایش ترشحات لغزنده وحساسیت کلیتوریس شده است .برای اثبات تاثیر سیلد نافیل در درمان اختلالات جنسی زنان به
مطالعات بیشتری نیاز است.

فیزیولوژی تمایلات جنسی: احتمالا"شبکه لیمبیک که مرکز دریافت تحریکات حسی و ذهنی است مسئول ایجاد وحفظ
میل جنسی هم هست ، اینکه دقیقا"چه نوروترا نسمیترهائی دراین امر دخالت دارند درست معلوم نیست اما مشخص شده
که دوپامین باعث افزایش میل جنسی میشود ،از طرفی مشاهدات نشان داده که تستوسترون پلاسما تاثیر قابل
توجهی برمیزان میل جنسی انسان داردو اکثر اوقات افت ناگهانی میل وفعالیت جنسی در یک مرد ناشی از کاهش سطح
سرمی تستوسترون بعلت یک بیماری داخلی است. هورمونهای آندروژنی ( آندروژن واستروژن ) نقش مهمی در شور
جنسی زنان دارند. گاهی از مدروکسی پروژسترون استات برای کاهش تمایل جنسی در بعضی مردان پرخاشگر استفاده
می شوند.

آسیب شناسی اختلال میل جنسی
الف-اختلال عملکرد هیپوتالاموس – هیپوفیز :عواملی که باعث کاهش ترشح هورمونهای تروپیک بالاخص
گونادوتروپین ها از هیپوتالاموس شوند باعث کاهش ترشح تستوسترون ویا افزایش ترشح پرولاکتین می شود مصرف
بروموکریپتین که میزان پرولاکتین سرم را کاهش میدهد باعث افزایش میل وفعالیت جنسی می شود.
اختلالات زیر باعث درگیری اولیه بیضه ها ، افزایش گونادوتروپین ها وکاهش تستوسترن می شود:
1-اختلالات کروموزومی نظیر سندرم کلاین فلتر (kline felter syndrome)
2- آتروفی بیضه ها
3- بیماری های عفونی
ب- بیماری های داخلی :
1- نارسائی مزمن کلیه
2- سیروز کبدی :اغلب باعث آتروفی بیضه ها وژنیکوماستی میشود. سطح تستوتسترون کاهش یافته وبدلیل افزایش
گلوبولین حامل تستوسترون میزان تستوسترن آزاد بیش از پیش کاهش می یابد وسطح سرمی استرادیول
واستروژن افزایش می یابد.

3-اعتیاد به الکل : الکل روی بیضه ها وتخمدان اثر سمی دارد،از یکطرف باعث افزایش متابولیسم تستوسترون درکبد
واز طرف دیگر باعث ازبین رفتن ترشح متناوب آن می شود.
4-بیماریهای غددی :سندرم کوشینگ ( اغلب باعث کاهش پلاسمائی تستوسترن می شود)وآتروفی بیضه ها .
5-دیابت قندی : مهمترین اثر دیابت بر عملکرد جنسی مرد اختلال نعوظ آلت است ، همین احساس ناتوانی از برقراری
رابطه جنسی ارضاء کننده عامل مهمی در کاهش میل جنسی این افراد است.
6.درد مزمن بیماریهای لاعلاج : تجویز ال –دوپا باعث تقویت میل جنسی در مبتلایان به پارکینسون می شود.

+ نوشته شده در  ساعت 14:23  توسط پرويز  |